Довідник лікарських рослин

Собача кропива звичайна

оголошення з продажу чи купівлі Собача кропива звичайна Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

пустирник звичайний;
пустырник сердечный

Leonurus cardiaca, синонім — L. campestris —
багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Стебло прямостояче, 50-100 см заввишки, гіллясте, чотиригранне, голе або на ребрах вкрите спрямованими донизу волосками. Листки навхрест супротивні, черешкові, зверху темно-зелені, зісподу світло-зелені; нижні - округлі або яйцеподібні, з серцеподібною основою, 5-лопатеві за формою, серединні — видовжено еліптичні або ланцетні, три роздільні або трилопатеві, з широкими довгастими зубчастими частками; верхівкові — трилопатеві або цілісні, з двома боковими, вперед спрямованими зубцями. Квітки неправильні, сидячі, в густих багатоквіткових кільцях на верхівках пагонів, віночок двогубий, ясно-рожевий, 8,5-9,5 мм завдовжки. Плід складається з 4 однонасінних горіхоподібних часток. Цвіте у червні — серпні.

Поширення

Собача кропива звичайна росте розсіяно в Лісостепу та Степу на засмічених місцях, лісових галявинах, вирубках. У спеціалізованих господарствах рослину культивують.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують траву собачої кропиви (Herba Leonuri cardiacae), зібрану на початку цвітіння рослини. Зрізають верхівки рослин завдовжки до 40 см і завтовшки не більше 5 мм і сушать у затінку, розстилаючи тонким шаром і часто перегортаючи, щоб не почорніли. Штучне сушіння проводять при температурі 50—60°С. Сухої сировини виходить 20—25%. Зберігають її в сухих приміщеннях. Строк придатності — 3 роки.
Сушена трава собачої кропиви є у продажу в аптеках.

Хімічний склад

Трава собачої кропиви звичайної містить алкалоїди леонурин і леонуридин (разом до 0,4%), амін стахідрин, флавоноїди (квінквелозид, рутин, кверцитрин та інші), сапоніни, дубильні речовини (близько 5%), ефірну олію (до 0,05%), органічні кислоти (яблучна, винна, лимонна, урсолова, ванілінова, р-кумарова), гіркі й цукристі речовини, вітаміни (А, Е, С) та мінеральні солі (калій, кальцій, натрій, сірка).

Фармакологічні властивості і використання

Препарати собачої кропиви звичайної за характером дії на організм людини близькі до препаратів валеріани лікарської. Вони мають спазмолітичні, седативні й гіпотензивні властивості, уповільнюють серцевий ритм, збільшують силу серцевих скорочень, виявляють слабку діуретичну дію, регулюють менструальний цикл і функції травного апарату.

Їх застосовують при кардіосклерозі, підвищенні артеріального тиску, стенокардії, міокардиті, кардіоневрозі, надмірній нервовій збудливості, особливо, коли вона пов'язана у жінок з клімактерієм, а у чоловіків — з гіпертрофією простати, у разі психастенії й неврастенії, що супроводиться безсонням, відчуттям напруженості й підвищеною реактивністю, та вегетоневрозах.

Препарати собачої кропиви показані й при епілепсії, гіпоменструальному синдромі, базедовій хворобі (уповільнюється серцебиття, зумовлене підвищеною діяльністю щитовидної залози, знижується нервове збудження), шлунково-кишкових захворюваннях (спазм м'язів шлунка, хронічні запалення товстої кишки).

Слід відзначити, що при серцево-судинних неврозах і деяких інших серцевих захворюваннях препарати з собачої кропиви діють ефективніше, ніж препарати валеріани лікарської або конвалії звичайної.

Трава собачої кропиви входить до складу заспокійливого чаю, який застосовують при збудженні нервової системи та безсонні.

Використовують рослину і в гомеопатії.

При зовнішньому використанні препарати собачої кропиви виявляють протизапальну, антибактеріальну і загоюючу рани дію.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (15 r сировини на 200 мл окропу) п'ють по 1 столовій ложці 3-4 рази на день до їди;

- настойку (готувати на 70 % -ному спирті у співвідношенні 1:5) п'ють по 30-50 крапель 3-4 рази на день;

- екстракт собачої кропиви рідкий — Extractum Leonuri fluidum п'ють по 15-20 крапель 3-4 рази на день;

- суміш трави собачої кропиви звичайної, звіробою звичайного і деревію звичайного, листя м'яти перцевої і горіха волоського та квіток ромашки лікарської, взятих у співвідношенні 2:2:1:1:1:1, готують як настій (півтори столової ложки суміші на 500 мл окропу) і п'ють по 1/2—3/4 склянки 2-3 рази на день за 30 хв. до їди при вегетативній дистонії.

ЗОВНІШНЬО — столову ложку суміші трави собачої кропиви звичайної, листя подорожника великого та шавлії лікарської, коріння солодки голої, квіток ромашки лікарської, взятих у співвідношенні 2:2:1:1:1, заливають 300 мл окропу, настоюють 1 годину, проціджують і використовують для обмивань і компресів при травматичних ушкодженнях шкіри і при опіках.


Розмістити оголошення / рослини «Собача кропива звичайна»

продам | Регіон: Буча, Київська обл. розміщено 24.06.2024

Телефон: 0633955133 (Борис)

Пропоную собачу кропивку( пустырник) , кількість по домовленності.

Які хвороби лікує Собача кропива звичайна

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг