Довідник лікарських рослин

Шавлія мускатна

оголошення з продажу чи купівлі Шавлія мускатна Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


шалфей мускатный

Salvia sclarea —
багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Стебла від основи підведені або прямостоячі, до 100-120 см заввишки, розгалужені, з листтям, густо опушені кучерявими, не дуже довгими волосками, з домішкою коротших і довших стеблових залозок. Стеблові листки супротивні, довго черешкові серцеподібно-яйцеподібні, великі, тупі або тупуваті, по краю подвійно вигризено-зубчасті, коротко волосисті й залозисті; верхні листки під суцвіттям коротко черешкові, дрібніші, загострені; покривні листки сидячі, широкі яйцеподібні, відтягнуто-загострені; майже цілком плівчасті, на поверхні майже голі, з країв коротко війчасті, білуваті або червонуваті, вдвоє перевищують чашечки, на самій верхівці без квіток у пазухах. Квітки двостатеві, неправильні, в несправжніх 4-6-квіткових кільцях, що утворюють волотисто-розгалужене, коротші за вегетативну частину стебла суцвіття; віночок блідо-рожевий, лілуватий чи білуватий, двогубий (верхня губа серповидно зігнута, на верхівці виїмчаста, зовні коротко волосиста і залозиста; нижня — трилопатева, з широкою оберненою яйцеподібною, чашоподібною ввігнутою середньою лопаттю), з плівчастою округлою лусочкою в трубці біля зіва. Плід складається з чотирьох однонасінних горішкоподібних часток. Цвіте з липня до вересня.

Поширення

Шавлію мускатну культивують у Криму як ефіроолійну рослину. На півдні Криму (на кам'янистих схилах, іноді як бур'ян у садах, на полях) трапляється і в дикому стані.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують траву шавлії (Herba Salviae sclaгеае), яку заготовляють в період цвітіння рослини. Зібрану сировину (листя і квітуючи верхівки стебел) сушать під укриттям на вільному повітрі або в приміщенні, що добре провітрюється. Готову сировину зберігають у добре закритих банках або бляшанках. Свіжі суцвіття рослини використовують як сировину для добування ефірної олії. Збирають суцвіття, зрізуючи їх над верхньою парою зелених стеблових листків і відразу відправляють на переробку, оскільки при тривалому зберіганні сировина втрачає значну кількість ефірної олії (до 40% на добу, якщо зберігається на відкритому майданчику).

Хімічний склад

Надземна частина рослини містить ефірну олію (у листі 0,25-0,28%, в суцвіттях близько 0,5%), кумарини, флавоноїди (1,2%), сапоніни (4%), склареол та органічні кислоти. До складу ефірної олії входять ліналілацетат, 1-ліналоол, оцимен, мірцен, цедрен і неролідол.

Фармакологічні властивості і використання

Ефірну олію шавлії мускатної використовують у фармацевтичній практиці для ароматизації ліків і в парфумерній промисловості як фіксатор запахів.

Із відгінних вод (відходи, що залишаються при добуванні ефірної олії шляхом перегонки з водяною парою) готують лікувальні ванни для хворих на ревматизм.

У вітчизняній народній медицині препарати з трави шавлії вживають при тахікардії, захворюваннях нирок (дезинфікуюча та протизапальна дія), як засіб, що покращує травлення, та як жарознижуючий засіб.

У болгарській народній медицині настій трави шавлії мускатної п'ють як засіб, що допомагає при зобі, а подрібнене свіже листя рослини прикладають до ран і фурункулів.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настойку (готують на 70%-ному спирті у співвідношенні 1:10) приймати по 20 крапель на прийом тричі на день до їди;

- настій (1 столова ложка сировини на 400 мл окропу, настояти 1 годину, процідити) приймати по півсклянки тричі на день до їди.


Розмістити оголошення / рослини «Шавлія мускатна»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Шавлія мускатна

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг