Довідник лікарських рослин

Шандра звичайна

оголошення з продажу чи купівлі Шандра звичайна Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


шандра обыкновенная

Marrubium vulgare —
багаторічна трав'яниста з білувато шерстистим опушенням рослина родини губоцвітих. Стебла від основи висхідні, 15-75 см заввишки, чотиригранні, розгалужені, в нижній частині білі, повстисті від густих, не дуже довгих волосків, вище менш опушені такими ж волосками. Стеблові листки супротивні, черешкові, широко-яйцеподібні з короткою клиноподібною або закругленою (у нижніх листків) основою та округлою чи тупою верхівкою, по краю нерівно зубчасті, зверху зеленуваті, розсіяно опущені, зморшкуваті, зісподу білуваті від густих відлиглих волосків, з випнутими жилками. Квітки двостатеві, неправильні, утворюють несправжні багатоквіткові густі майже кулясті кільця, зібрані на кінці стебла та гілок у довгі, перервані в нижній частині суцвіття; чашечка трубчаста, зовні густо опушена зірчастими волосками і засіяна крапчастими залозками з 10 жилками і 10 шилоподібними, на кінці гачкувато загнутими, жовтуватими й голими зубцями, з яких 5 довших і 5 проміжних коротших; віночок білий, зовні коротко волосистий, з циліндричною трубочкою, двогубий (верхня губа плоска, пряма, розсічена на дві видовжені лопаті, спідня — відігнута, трилопатева, з ширшою за бокові, округлою, переважно на верхівці виїмчастою середньою лопаттю. Плід складається з чотирьох однонасінних горішкоподібних часток. Цвіте з червня до серпня.

Поширення

Шандра звичайна росте по всій території України на кам'янистих відслоненнях у затінених місцях, а також як бур'ян вздовж доріг, біля парканів, іноді в посівах.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують зібрані під час цвітіння рослини верхівки стебел (30-40 см завдовжки) разом з листям та квітками (Herba Marrubii vulgaris). Сушіння сировини проводять у затінку на відкритому повітрі або у приміщенні, що добре провітрюється. Сухої трави виходить 27-28%. Готову сировину зберігають у добре закритих банках або бляшанках.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

У траві шандри є ефірна олія (0,06%), гірка речовина марубін (дитерпеновий лактон), алкалоїди бетоніцин, турицин і стахідрин, дубильні речовини (близько 7%), слиз.

Фармакологічні властивості і використання

Галенові препарати шандри виявляють жовчогінну і спазмолітичну дію, полегшують відхаркування, регулюють серцеву діяльність (знімають екстрасистолію), збуджують апетит, стимулюють діяльність шлунка.

Основними показаннями до призначення препаратів шандри є різні запальні захворювання дихальних шляхів (бронхіти, ларингіти, трахеїти).

Позитивний терапевтичний ефект спостерігається також при лікуванні старечої і спастичної астми, туберкульозу легень, гепатитів і холециститів, екстрасистолії та ауринальної тахікардії, гіпертонічної хвороби, у випадку альгоменореї і олігоменореї, розладах травлення.

Есенцію із свіжої трави шандри використовують в гомеопатії.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 чайні ложки сировини настояти 4 години на склянці холодної кип'яченої води, процідити) приймати по третині склянки тричі на день до їди.


Розмістити оголошення / рослини «Шандра звичайна»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Шандра звичайна

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг