Довідник лікарських рослин

Сфагн

оголошення з продажу чи купівлі Сфагн Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

мох сфагновий, мох білий, мох торфовий;
сфагнум

Sphagnum —
рід багаторічних трав'янистих рослин родини сфагнових. Білувато-зелені, бурі до червонуватих мохи, що ростуть більш чи менш густими дернинками. Стебло тонке, в'яле, до 10-20 см, часом довше, з необмеженим угорі ростом, внизу поступово відмирає (внаслідок постійного відмирання стебла знизу відбувається утворення торфу), вкрите короткими гілочками, які у верхній частині стебла густо зібрані в головку. Листки без жилки, сидячі; стеблові листки одиничні, гілкові — черепичасто розміщені. Розмножується сфагнум за допомогою паростків і спорами. Спори утворюються у липні — серпні.

Поширення

Росте сфагнум переважно в лісовій зоні у вологих і заболочених, більш або менш кислих місцях.

Заготівля і зберігання

Для медичних потреб придатні, по суті, всі види сфагнуму (у флорі України їх 30), проте кращими (в сухому стані не такі крихкі, стебла — не менше як 7 см завдовжки) вважаються - сфагнум магелланський, сфагнум бурий, сфагнум центральний, сфагнум болотний, сфагнум гостролистий, сфагнум гострокінцевий та деякі інші. Заготовляють сировину з травня по вересень у суху погоду, висмикуючи всю живу, зелену частину дернини. Добутий сфагнум віджимають, видаляють нижні побурілі частини, очищають від сторонніх домішок і зразу сушать на сонці, на вітрі, розстеливши його тонким шаром на тканині. Сушіння вважають закінченим, коли зелені частини сфагнуму побіліють. Сухої сировини виходить 9-11%. Оптимальна вологість висушеного сфагнуму має бути 25-30%. При пересушуванні він стає ламким і мало придатним для використання. Строк придатності — 1 рік..

Хімічний склад

Рослина містить фенолоподібну речовину сфагнол, клітковину, білки та мінеральні солі.

Фармакологічні властивості і використання

Завдяки наявності сфагнолу рослина діє як активний антисептик, прискорює гоєння ран.

До позитивних якостей сфагнуму слід віднести й його здатність добре всмоктувати вологу. Всмоктувальні властивості у нього набагато кращі, ніж у гігроскопічної вати.

Одночасна наявність антимікробних властивостей і високої вологоємності робить сфагнум цінним перев'язочним матеріалом при лікуванні вогнепальних, променевих і гнійних ран. Безпосередньо на рану класти сфагнум не можна, попередньо його треба обшити одним шаром марлі і простерилізувати.

Лікарські форми і застосування


ЗОВНІШНЬО — стерильні марлеві пов'язки зі сфагнуму (перед застосуванням зволожити фізіологічним розчином). У випадку експедицій, туристичних походів та інших незвичайних ситуацій допускається використання і не стерилізованого сфагнуму.


Розмістити оголошення / рослини «Сфагн»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Сфагн

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг