Довідник лікарських рослин

Підмаренник справжній

оголошення з продажу чи купівлі Підмаренник справжній Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

дрібноцвіт, медівник;
подмаренник настоящий

Galium verum —
багаторічна трав'яниста кореневищна рослина родини маренових. Стебла підведені, 30-125 см заввишки, округло чотиригранні, в нижній частині голі й гладенькі, у верхній опушені короткими відлиглими волосками або нерідко зовсім голі, дещо опушені лише під вузлами при основі листків, розгалужені в суцвітті, нижче якого з більш-менш розвиненими стерильними пазушними гілками. Листки сидячі, вузько лінійні до шилоподібних або майже нитковидних, з однією поздовжньою жилкою й загорнутими наспід краями; серединні стеблові листки — в кільцях по 6(8)-10(15), зверху темно-зелені, трохи з полиском, шорсткі від гострих горбочків або вкриті дрібними, вперед спрямованими щетинками, зісподу — блідо-зеленуваті або білуваті, на верхівці витягнуті в дуже коротеньке вістря; приквіткові листки спочатку в кільцях по 4-8, вище — паристі (супротивні) й одиничні, верхні — дрібні, по краю голі, з кінцевим коротеньким вістрям. Квітки запашні, дрібні, правильні, двостатеві, зросло пелюсткові, зібрані в довгасте досить густе волотисте суцвіття; віночок колесоподібний, яскраво-жовтий, 3-4,5 мм у діаметрі, з чотири роздільним відгином. Плід — сухий горішок. Цвіте у червні — вересні.

Поширення

Підмаренник справжній росте по всій території України на луках, узліссях, степових схилах і кам'янистих відслоненнях.

Заготівля і зберігання

З лікувальною метою використовують свіжий сік (Succi Galii veri) і траву підмаренника (Herba Galii veri), зібрану в період його цвітіння. Зрізують верхівки стебел завдовжки 20-30 см, в'яжуть у невеличкі (із 7-8 рослин) снопики й розвішують для сушіння у провітрюваному приміщенні або в затінку на відкритому повітрі. Сухої трави виходить 20%. Висушену траву зберігають у добре закритих банках або бляшанках.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Трава підмаренника справжнього містить глікозити галіозин, рубіадин і асперулозид, дубильні речовини, лимонну кислоту, незначну кількість ефірної олії, флавоноїди, кумарини, сичужний фермент та інші речовини.

Фармакологічні властивості і використання

Препарати підмаренника справжнього мають сечогінні, кровоспинні, протизапальні, антисептичні, знеболюючі та седативні властивості.

Настій трави або свіжий сік рослини дають усередину при катарах шлунково-кишкового тракту, діареї, жовтяниці, захворюваннях печінки та нирок, набряках ниркового походження, як в'яжучий і кровоспинний засіб при ендометритах, геморої та менструальних і носових кровотечах, у разі нервових захворювань (епілепсія, істерія, конвульсії у дітей) і захворювань шкіри (болісні висипи, дерматози з больовим синдромом, екзема), при зупинці менструацій і ускладненнях після пологів.

Широко використовують підмаренник і як зовнішній засіб. Міцним настоєм і свіжим соком промивають рани і нариви, зупиняють кровотечі з носа (втягують у ніздрі).

У вигляді примочок свіжий сік використовують при раку шкіри (як знеболюючий засіб).

Порошком із трави присипають рани, нариви, опіки та виразки, це прискорює їхнє гоєння.

В гомеопатії застосовують есенцію зі свіжої трави рослини.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки сировини на 400 мл окропу, настоюють 1 годину, проціджують) приймають по півсклянки 4 рази на день до їди;

- сік із свіжої трави приймають по 2 чайні ложки тричі на день.


Розмістити оголошення / рослини «Підмаренник справжній»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Підмаренник справжній

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг