Довідник лікарських рослин

Осока парвська

оголошення з продажу чи купівлі Осока парвська Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


осока парвская

Carex brevicollis —
багаторічна трав'яниста вічнозелена щільно (на відкритих місцях) або пухко дерниста (в лісах) рослина родини осокових. Має косе, міцне, розгалужене кореневище, вкрите шорсткими лусками. Стебла сплюснуто-тригранні, 30-45 см заввишки, у верхній частині шорсткі, в нижній третині — облистнені, при основі одягнені бурими розщепленими на волокна листковими піхвами. Листки трирядні, лінійні (5-7 см завширшки і 40-50 см завдовжки), зелені з сизуватим відтінком, жолобчасті, з двома жилками і загорнутими наспід краями. Квітки одностатеві (рослини однодомні), без оцвітини, зібрані в 2-3 розсунуті колоски. Верхній колосок тичинковий, коричневий, булавоподібний, 1,5-2 см завдовжки. Нижні колоски маточкові, зеленаво-коричневі, яйцевидні, 1,5-2,5 см завдовжки, на прямих міцних шорстких ніжках, що виходять з пазух при квіткових листків; покривні луски з шилоподібним вістрям, каштанові, посередині зелені, з трьома жилками. Плід - горішок, що міститься в обернено яйцевидному, круглястому (до 5 мм завдовжки), жовтаво-зеленому, з невиразними жилками, вкритому негустими щетинками мішечку, звуженому на верхівці в короткий іржавий, з шорстким краєм носик. Цвіте у квітні.

Плоди осоки

Поширення

Осока парвська росте в листяних лісах Західного, Правобережного і Лівобережного Лісостепу України.

Заготівля і зберігання

До 1983 року траву осоки парвської використовували в науковій медицині як сировину для виготовлення препарату бревіколіну. В народній медицині з лікувальною метою використовують сушені кореневища і коріння рослини, які заготовляють пізно восени.

Хімічний склад

Усі частини рослини містять алкалоїди бревіколін (у корінні - 50% і в листі - 95%), бревікарин (відповідно 45 і 4%) і гарман (5% і 1%). Насіння осок містять масло, решта - крохмаль і білки.

Фармакологічні властивості і використання

Головною діючою речовиною осоки парвської є алкалоїд бревіколін, який виявляє спазмолітичну й гіпотензивну дію, підвищує тонус і посилює скорочення матки й кишечнику, стимулює дихання, здійснює фармакологічну денервацію органів (не впливаючи на виконавчі органи безпосередньо, зменшує надходження до них нервових імпульсів по симпатичних і парасимпатичних нервах).

Бревіколіну гідрохлорид застосовували (у 1983 році препарат виключено з Державного реєстру лікарських засобів) для стимулювання родової діяльності та при маткових кровотечах після аборту і пологів.

Рідше його використовували для лікування гіпертонічної хвороби, ліво шлуночкової недостатності, бронхіальної астми та облітераційного ендартеріїту.


В народній медицині препарати осоки парвської використовують при гіпертонічній хворобі, бронхіті, різних висипах, фурункульозі, алергії, подагрі й ревматизмі.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій кореневищ з корінням (2 чайні ложки сировини на 400 мл окропу, настоюють 8 годин, проціджують) приймають по півсклянки тричі на день;

- згущений відвар кореневищ з корінням (30 г сировини на 650 мл води, варять у закритій посудині доти, поки не випарується третина рідини, одержаний відвар настоюють ще 2 години, проціджують) приймають по чверті склянки тричі на день.


Розмістити оголошення / рослини «Осока парвська»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Осока парвська

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг