Довідник лікарських рослин

Миколайчики польові

оголошення з продажу чи купівлі Миколайчики польові Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

перекотиполе, переполошник, колючка;
синеголовник полевой

Eryngium campestre —
багаторічна сірувато-зелена колюча рослина родини зонтичних. Корінь веретено видний, довгий. Стебла до 60 см заввишки, розгалужені. Листки жорстко шкірясті, нижні — черешкові, верхні — сидячі, трійчасті, з глибокими перисто роздільними сегментами. Суцвіття рідке, зонтикоподібне; зубці чашечки закінчуються довгим колючим вістрям, пелюстки білуваті. Плід — двосім'янка, еліпсоїдна, по ребрах з гострими лусочками. Цвіте у липні — вересні.

Поширення

Миколайчики польові ростуть на степових схилах, біля шляхів або як бур'ян на полях. У Степу, Лісостепу та в Криму — звичайна рослина, на Поліссі трапляються рідко.

Заготівля і зберігання

Використовують коріння (Radix Eryngii campestris), яке викопують рано навесні або восени, після визрівання насіння, бажано після дощу, коли грунт м'який. Помиті корені нарізують кусочками по 8-10 см, розрізують уздовж і сушать при температурі до 50°С. Сухої сировини виходить 25%. Сировину треба берегти від гризунів, яких вона приваблює.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Корені містять сапоніни, сахарозу, невелику кількість дубильних речовин, сліди алкалоїду, близько 0,1% ефірної олії та яблучну, лимонну, малонову, оксалову, розмаринову, гліколову і хлорогенову кислоти, до 160 мг % вітаміну С. Надземна частина має близький до коренів хімічний склад, але в інших співвідношеннях. Насіння містить до 0,6% ефірної олії з запахом амбри та мускусу.

Фармакологічні властивості і використання

Коріння виявляє сечогінну та спазмолітичну дію. Застосовують його проти коклюшу, при нефритах, водянці, статевій слабкості, простатиті, запаленні середнього вуха та для підвищення апетиту.

В народній медицині коріння і траву (Herba Eryngii campestris) використовують як ліки при шкірних хворобах, туберкульозі, скрофульозі, набряках ніг, сказі, затримці менструації, пародонтозі, гастралгії, виразці шлунку та гнійних катарах верхніх, дихальних шляхів.

Сік з трави або коріння миколайчиків польових використовують проти сухот, шкірних хвороб та як сечогінний засіб при літіазі.

Зовнішньо препарати з миколайчиків польових використовують для компресів при запаленнях очей і підвищеній вразливості їх на світло.

Молоді пагони миколайчиків польових придатні на салати, а молоде листя — для маринадів (збуджує апетит); можна їсти й корені — зацукрені або відварені (як домішку до салатів).

Трава миколайчиків польових входить до складу галенового препарату нірон.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — відвар коріння (25 г коріння на 0,5 л води, варити 10 хвилин) пити 4 рази на день до іди;

- свіжий сік з трави або коріння миколайчиків польових п'ють по 1 столовій ложці на півсклянки води, з додаванням меду, тричі на день.


Розмістити оголошення / рослини «Миколайчики польові»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Миколайчики польові

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг