Довідник лікарських рослин

Китятки великі

оголошення з продажу чи купівлі Китятки великі Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


истод большой

Polygala major -
Багаторічна трав'яниста рослина родини китяткових. Стебла численні, прості, підведені, густо облистнені, 40—50 см заввишки. Листки чергові, цілокраї, обернено яйцевидні до ланцетних або лінійних; нижні листки не зібрані в розетку, вони менші або такі самі, як верхні листки. Квітки двостатеві, неправильні, зібрані в багатоквіткові (до 30—50 квіток) верхівкові китиці; віночок рожевий, синій до фіолетового або білий, 14—15 мм завдовжки. Плід — сплюснута з боків двогнізда коробочка. Цвіте у травні — липні.

Поширення

Китятки великі трапляються в Криму на вапняках.

Сировина

Для виготовлення ліків використовують усю рослину (Herba Polygalae, синонім — Herba major). Збирають її на початку цвітіння разом з корінням. Сушать сировину на вільному повітрі (у затінку чи на сонці) або в приміщенні, яке добре провітрюється.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Рослина містить сапонінові речовини (сенегін, полігалову кислоту), глікозид гаультерин, таніни, жирну та ефірну олії.

Фармакологічні властивості і використання

Китятки великі використовують як ефективний відхаркувальний засіб при гострих і хронічних захворюваннях легень і верхніх дихальних шляхів (ларингіт, бронхіт, бронхіальна астма, туберкульоз, емфізема та запалення легень).

Крім того, рослину використовують при відсутності апетиту, катарі шлунково-кишкового тракту, проносах з виділенням слизу і як засіб, що сприяє збільшенню кількості молока у жінок-годувальниць.

Як зовнішній засіб китятки використовують для лікування наривів та екземи.

Лікарські форми і застосування


Внутрішньо — настій (1 чайна ложка сировини на 400 мл окропу, настояти 2 години, процідити) приймати по півсклянки 4 рази на день до їди.

Зовнішньо — одержану після проціджування настою кашкоподібну масу використовують для припарок.

Препарати китяток великих не токсичні, без побічної дії.


Розмістити оголошення / рослини «Китятки великі»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!