Довідник лікарських рослин

Хрінниця посівна

оголошення з продажу чи купівлі Хрінниця посівна Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

крес-салат;
клоповник посевной

Lepidium sativum —
однорічна трав'яниста гола рослина родини капустяних (хрестоцвітих). Стебло прямостояче, 20-40 см заввишки, у верхній частині розгалужене. Прикореневі листки перисто роздільні, з оберненими яйцеподібними суцільними або надрізаними гострими сегментами. Стеблові листки чергові, черешкові або сидячі (верхні), при основі звужені або закруглені; нижні листки перисті або двічі перисті, з зубчастими сегментами, серединні — три роздільні, верхні — лінійні, гострі. Квітки правильні, двостатеві, 4-пелюсткові, зібрані у прості видовжені грона; віночок білий або червонуватий. Плід — округло-овальний стручечок. Цвіте з травня до липня.

Поширення

В дикому стані хрінниця посівна майже не зустрічається. Походить з Ірану, Середнього та Близького Сходу. На території України хрінницю культивують як овочеву рослину. Зрідка зустрічається здичавілою по забур'янених місцях.

Заготівля і зберігання

З лікувальною метою використовують прикореневе листя, молоді пагони у фазі початку стрілкування і насіння хрінниці. Листя і пагони вживають у сирому вигляді як салат, у суміші з іншими салатами, з бутербродами, як приправу до м'ясних страв і супів тощо.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

У надземній частині хрінниці посівної є аскорбінова кислота і каротин (у свіжому листі відповідно 130 і 4,8 мг %), токофероли, рибофлавін, флавоноїди (глікозиди кемпферолу і кверцетину), гірчична олія (0,1%), ізотіоціанати (бензилглюкозинолат, 2-фенілетилглюкозинолат; у гідролізаті: бензальдегід, бензиловий спирт, фенілацетонітрил, бензилізотіоціанат, бензилтіоціанат 3-фенілпропіонітрил, 2-фенілетилціанід, толуол, бутилацетат, етилбензол, 2-метилбутанол, пентанол, стирол, цисгексенол) макро і мікроелементи (калій, кальцій, залізо, фосфор, йод і ін.). Насіння хрінниці містить тритерпеноїди кукурбітацини, стероїди; ізотіоціанати; слиз та інші.

Фармакологічні властивості і використання

Широта лікувального діяння хрінниці незначна. Вона виявляє антибактеріальну та діуретичну дію, поліпшує травлення.

При систематичному її вживанні покращується сон і знижується артеріальний тиск.

В дієтичному харчуванні хрінницю використовують як протицинготний засіб, при гіпо- та авітамінозах В.

Мазь із насіння хрінниці використовують для лікування гнійних ран, золотушних виразок та корости.

Лікарські форми і застосування


ЗОВНІШНЬО — мазь (готують з висушеного потовченого насіння і смальцю у співвідношенні 1:5) використовують для змащування уражених ділянок тіла.


Розмістити оголошення / рослини «Хрінниця посівна»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Хрінниця посівна

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг