Довідник лікарських рослин

Фіалка триколірна

оголошення з продажу чи купівлі Фіалка триколірна Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

братки триколірні;
фиалка трёхцветная

Viola tricolor —
однорічна або дворічна темно-зелена рослина родини фіалкових. Стебла прямостоячі або частіше підведені, 10-45 см заввишки, прості або розгалужені, опушені короткими донизу відігнутими волосками. Листки чергові, прості, по краю зубчасті або пильчасті (верхні), з перисто-роздільними прилистками (бічних внутрішніх часток 0-3, зовнішніх 3-6, кінцева частка листоподібна і збільшена); нижні листки широко яйцеподібні, яйцевидно-трикутні або видовжені яйцеподібні, з округлою основою і довшими за пластинку черешками, серединні — видовжені яйцеподібні і довгасті яйцеподібно-ланцетні, з клиноподібною основою і коротким черешком, верхні — видовжено ланцетні, тупувато-загострені, до основи повільно звужені, майже сидячі. Квітки пазушні, двостатеві, неправильні, на довгих ніжках, зі строкатим п'ятипелюстковим віночком; верхні пелюстки здебільшого темно-синьо-фіолетові, рідше блідо-фіолетові; бічні — такого самого кольору, як і верхні, або ясніші, при основі з 1-3 темнішими нектарними смужками; нижня пелюстка при основі завжди жовта, з 5-7 темними смужками, по краю фіолетова, часто бліда; шпорка синювата, рідше синьо-фіолетова. Плід — коробочка. Цвіте з червня до серпня.

Поширення

Фіалка триколірна росте по всій території України на сухих луках і узліссях, серед чагарників, як бур'ян у посівах.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують траву фіалки (Herba Violae tricoloris). Траву зрізають серпом або ножем, розкладають під навісом або в добре провітрюваному приміщенні шаром 5-7 см на тканині чи папері і сушать, періодично перемішуючи. Сухої трави виходить 20-22%. Строк придатності — півтора року.
Трава фіалки є у продажу в аптеках.

Хімічний склад

Трава фіалки триколірної містить флавоноїди (2,1%); рутин, віолантин, вітексин, ізовітексин, орієнтин, ізоорієнтин, віценін, ізокверцитрин, лейкоантоціанідин, віоланін, сапонаретин та ін.; антоціанові глікозити (у квітках); віоланін, 3-глікозид дельфінідину, 3-глікозид, пеонідину; каротиноїди: fl-каротин, віолоксантин, зеаксантин, ауроксантин, флавоксантин; сапоніни (14,8%), урсолову кислоту (до 6,2%), слизисті й дубильні речовини, вітамін С, ефірну олію (0,01%), та інші сполуки. У складі ефірної олії є метиловий ефір саліцилової кислоти.

Фармакологічні властивості і використання

Лікування фіалкою триколірною дуже популярне. Пояснюється це виключно широким діапазоном цілющих властивостей цієї рослини. В ній поєднуються антисептичні, протизапальні, бронхолітичні, відхаркувальні, діуретичні, слабкі жовчогінні й спазмолітичні властивості.

Зважаючи на це, настій трави фіалки триколірної призначають при гострих респіраторних захворюваннях, хронічних бронхітах і бронхопневмоніях, коклюші, в разі запальних захворювань шлунково-кишкового тракту, нирок і сечового міхура, нирковокам'яній хворобі, від подагри й поліартриту.

Дермотонічні, гіпосенсибілізуючі, протизапальні, антимікробні, антисклеротичні, болезаспокійливі й проти сверблячі властивості виправдовують терапевтичне застосування фіалки триколірної в дерматологічній практиці.

Пероральне застосування настою трави фіалки показане і дає добрий терапевтичний ефект при свербцю, кропивниці, мляво гранулюючих ранах, трофічних виразках, вуграх, фурункулах, авітамінозах з висипами на шкірі, псоріазі та екземі.

Для місцевого лікування орального і генітального афтозу, гноячкових висипів при імпетиго, герпесних висипів та корости застосовують сік, видавлений із свіжо зібраної трави фіалки.

В акушерській практиці настій трави фіалки дають усередину як засіб, що сприяє скороченню матки в післяродовий період.

Часто фіалку використовують у сумішах з іншими лікарськими рослинами.

Препарати фіалки не виявляють побічного впливу на організм, але надмірне вживання їх може спричинити діарею і блювання.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки сировини на 400 мл окропу, настояти 2 години, процідити) п'ють по півсклянки 4 рази на день до їди;

- Аверин чай (столову ложку суміші трави фіалки триколірної, череди трироздільної й пасльону солодко-гіркого, взятих у співвідношенні 4:4:1, заварюють у склянці окропу) дають дітям в охолодженому вигляді по 1 столовій ложці 3-4 рази на день як протизолотушний засіб;

- столову ложку суміші трави фіалки триколірної, золототисячнику малого, рутки лікарської, пасльону солодкогіркого, багна звичайного і листя копитняку європейського, взятих у співвідношенні 2:2:1:1:1:1, настоюють на склянці окропу і вживають по третині склянки тричі на день при хронічній екземі, псоріазі й дерматиті;

- 2 столові ложки суміші (порівну) трави фіалки триколірної і череди трироздільної, листя горіха волоського і суниць лісових настоюють до охолодження на склянці окропу, проціджують і вживають по третині склянки тричі на день як засіб, що сприяє скороченню матки в післяродовий і післяабортний періоди та при надмірних менструаціях, пов'язаних з запальними захворюваннями матки.

ЗОВНІШНЬО — змащування свіжим соком.


Розмістити оголошення / рослини «Фіалка триколірна»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Фіалка триколірна

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг