Довідник лікарських рослин

Дуб звичайний

оголошення з продажу чи купівлі Дуб звичайний Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


дуб обыкновенный

Quercus robur, синонім О. реdunculata —
однодомна рослина родини букових. Дерево 20—50 м заввишки, з широкою неправильною кроною. Молоді гілки зеленуватобурі або червонуваті, голі або ледве опушені. Кора на стовбурі і багаторічних гілках темносіра. Листки чергові, короткі черешкові, видовжені обернені яйцевидні, перисті лопатеві, біля основи — з вушками. Квітки одностатеві; тичинкові — в пониклих сережках і складаються з 6—8-роздільної зеленуватої оцвітини, маточкові — дрібні, з редукованою оцвітиною, по 1-3 в пазухах верхніх листків, ніжки їхнього суцвіття при плодах довші за черешок листка. Плід — торіх (жолудь). Цвіте протягом квітня — травня; плодоносить у вересні — жовтні.

Поширення

Утворює чисті насадження або росте в суміші з іншими породами майже по всій території України (у Степу — головним чином по долинах річок).


Заготівля і зберігання

Використовують кору (Cortex Quercus), жолуді і гали, які утворюються на листках. Заготовляють кору напровесні під час сокоруху, знімаючи її з молодих гілок і тонких стовбурів (до 10 см у діаметрі}. Для цього роблять кільцеподібні надрізи через кожні 30 см, які з'єднують поздовжніми розрізами, після чого кора легко знімається. Сушать кору під наметом або в приміщенні з доброю "вентиляцією. Сухої сировини виходить 50%. Строк придатності — 5 років. Жолуді збирають восени, коли вони достигають і опадають, і відразу сушать, оскільки при тривалому зберіганні їх сирими в навколопліднику з'являється пліснява. Гали збирають пізно влітку, сушать і зберігають у сухому місці. Кору відпускають аптеки.

Хімічний склад

Кора містить катехінові таніни (0,4%), вільну галову та елагову кислоти, галотаніни (10—20%), кверцетин, флобафен, смоли, пектинові речовини (6%), цукри (левулін та інші), білки, слиз, крохмаль та мінеральні речовини. В жолудях є крохмаль (40%), дубильні речовини (5—8%), жирна олія (5%), цукри, ефірна олія, білки і кверцит. Гали містять чималу кількість таніну.

Фармакологічні властивості і використання

Кору Дубу звичайного використовують як протизапальний, в'яжучий і протигнильний засіб при запаленнях слизової оболонки рота, глотки і гортані, при гінгівіті, стоматиті, пародонтозі, флюсі, гастриті, при шлункових кровотечах, проносі, ентериті й хворобах печінки та селезінки, при рахіті, випадінні прямої кишки й туберкульозі, при захворюваннях лімфатичних вузлів, захворюваннях шкіри (екзема, тріщини, відмороження, опіки тощо), а також при отруєнні грибами, алкалоїдами та солями міді, свинцю й олова.

В гінекологічній практиці відвар кори використовують для спринцювань при шийкових і піхвових білях, вульвовагініті й виразковому кольпіті; внутрішньо приймають при надмірних місячних.

Відваром галів лікують опіки.

Жолуді використовують при захворюваннях травного каналу, а також як сурогат кави.

Кору Дубу звичайного широко використовують і у ветеринарії.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій дубової кори (1 чайна ложка кори на 400 мл холодної кип'яченої води, настоюють 6—8 годин) приймають по 2—3 столові ложки 3—4 рази на день;

- відвар кори (10 г або 1 столова ложка кори на 200 мл окропу) приймають по 1 столовій ложці 2—-3 рази на день;

- настій кори (1 столова ложка кори на 200 мл окропу, кип'ятять 1 хв, настоюють 10 хв) по 2 склянки на день при отруєннях;

- жолудева кава (1 чайна ложка підсмажених до почервоніння і подрібнених жолудів на 1 склянку окропу) приймають по 1 склянці на день (за три прийоми) при хронічних катарах кишечника (проносах).

ЗОВНІШНЬО — відвар кори (20 г кори на 200 мл окропу) застосовують для полоскань {напаром на цьому відварі листків шавлії лікарської полощуть рот при зубних флюсах);

- відвар кори (40 г кори на 200 мл окропу) застосовують для примочок при опіках;

- відвар галів Дубу звичайного (повна жменя галів на 2 л окропу, варять 10 хв) застосовують для примочок при опіках;

- відвар кори (20 г кори на 2 л окропу, кип'ятять 10 хв, проціджують) застосовують для спринцювань;

- відвар кори (50—100 г кори на 1 л окропу) застосовують для місцевих ванн при надмірній пітливості ніг;

- відвар повної жмені кори в 2 л окропу додають до повної ванни, яку приймають при екземах або загальному ослабленні організму;

- мазь від пролежнів: 2 частини кори Дубу звичайного і 1 частина бруньок тополі чорної на 7 частин коров'ячого масла (настоюють у теплому місці всю ніч, уранці закип'ятити на легкому вогні, видавити ще теплим і злити в банку).


Розмістити оголошення / рослини «Дуб звичайний»

продам | Регіон: Ровненская обл. розміщено 08.05.2020

Телефон: (097)337-61-52 (Валентин)

Упаковка 100 грам.Суха кора дуба 25 гривен.

Які хвороби лікує Дуб звичайний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг