Довідник лікарських рослин

Дріоптерис шартрський

оголошення з продажу чи купівлі Дріоптерис шартрський Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


дріоптерис остистий;
щитовник шартрский

Dryopteris carthusiana, синонім D. spinulosa
багаторічна трав'яниста спорова рослина родини щитникових, заввишки 60—90 см. Має товсте косе кореневище. Листки ясно-зелені, голі, двічіперисті, прямо стоячі; черешки вкриті одноколірними ясно-жовтими плівками; 1—2 пари нижніх часток першого порядку віддалені від інших, як правило не несуть сорусів; зубчики часток другого порядку гострі й переходять у тонке вістря. Соруси округлі, розташовані рядами, прикриті округлими нирковидними голими або залозистими покривцями. Спороносить у липні — серпні.

Поширення

Росте в лісах, по чагарниках по всій території України (в Степу та Криму рідко).

Заготівля і зберігання

Використовують кореневища (Rhizoma Dryopteris filicis-maris), які копають ранньою весною або восени, їх обтрушують від землі, очищають від корінців, лусочок, сухтіх черешків і змертвілих тканин (здорові тканини мають зеленуватий колір), не миючи розрізають уздовж і впоперек на кілька частин і сушать на горищі, в приміщенні, яке добре провітрюється, або в сушарці при температурі, не вищій за 40°С. Сухої сировини виходить 30—33%. Строк придатності — не більше 1 року.

Хімічний склад

Кореневище містить похідні флороглюцину, філіксонову та флаваспідову кислоти, філмарон, альбаспідин, аспідинол, дубильні й гіркі речовини, флавоноїди, крохмаль та ефірну олію.

Фармакологічні властивості і використання

Галенові препарати і нєогаленові препарати Дріоптерису шартрського використовують для виганяння стьожкових глистів.

Дріоптерис шартрський — отруйна рослина. Для уникнення побічних шкідливих явищ лікування треба проводити тільки під наглядом лікаря і обов'язково після спеціальної підготовки хворого.

Так, щоб вигнати солітера, проводять (за О. П. Поповим) такі процедури: за 1—2 дні до лікування призначають поживну, але таку, що легко засвоюється (рідку), їжу, бідну на жири (білий хліб, сухарі, який-небудь куліш, свіже й кисле молоко, кисломолочний сир, рідкі молочні каші, варену свіжу рибу, киселі, каву, чай; дозволяється й цукор).

Напередодні лікування на вечерю п'ють лише солодкий чай або каву з сухарями; на ніч вживають проносну сіль (30,0); перед сном рекомендується з'їсти кусочок оселедця з цибулею.

Вранці, натщесерце, поступово, через кожні 15—20 хв, вживають готові або саморобні пілюлі з екстракту Дріоптерису шартрського.

Через 30 хв після вживання останньої порції ліків хворому дають сольове проносне (рицинову олію чи інші жири вживати не можна!).

Якщо за 3 години не буде випорожнення, то ставлять теплу клізму. Якщо паразит вийде без головки, то треба ще 1—3 рази поставити клізму.

В народній медицині рослину використовують і як зовнішній засіб при захворюваннях суглобів, невралгіях, варикозному дерматиті, виразці гомілки та для загоювання ран.

Лікарські форми і застосування


3 готових аптечних препаратів використовують екстракт Дріоптерису шартрського густий (Extractum Filicis maris spissum) і філіксан (Filixanum).

У домашніх умовах беруть 5 мл відвару (10 г кореневища на 200 мл окропу, упарюють до половини), змішують з медом і ділять на 10 пілюль, які замішують на борошні (приймають, як і аптечні препарати, під наглядом лікаря і після спеціальної підготовки хворого!).

Для зовнішнього застосування готують настойку (1 частину подрібненого кореневища заливають на 14 днів 4 частинами спирту або міцної горілки), яку втирають у болісні місця по кілька разів на день, і відвар (1 кг кореневищ варять у 5 літрах води 2 години) для ванн, які приймають при варикозному дерматиті й виразці гомілки (для однієї ванни треба 1 л відвару; курс лікування — 30 ванн, тривалість процедури — 30 хв).

Вживання препаратів Дріоптерису шартрського ПРОТИПОКАЗАНЕ при серцевій недостатності, хворобах печінки й нирок, при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, при гострих шлунково-кишкових і гарячкових захворюваннях, при вагітності, різкому виснаженні, анемії й туберкульозі та дітям до 2 років.

Дріоптерис шартрський використовується лише в народній медицині.

Розмістити оголошення / рослини «Дріоптерис шартрський»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!