Довідник лікарських рослин

Билинець комариний

оголошення з продажу чи купівлі Билинець комариний Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


билинець довгорогий;
кокушник длиннорогий

Gymnadenia conopsea -
Багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Кореневі бульби пальчасті роздільні. Листки чергові, ланцетні або лінійно-ланцетні, до верхівки стебла поступово зменшуються в розмірі, переходять у приквітки. Квітконосне стебло (25—60 см заввишки) закінчується щільним колосоподібним суцвіттям з дуже зигоморфними двостатевими лілово-пурпуровими квітками з нитковидною шпоркою. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Рідкісна рослина (занесена до Червоної книги України). Трапляється в гірському Криму, на Закарпатті, в Карпатах і на Прикарпатті, зрідка на Росточчі-Опіллі, на Поліссі та в Лісостепу.

Заготівля і зберігання

Використовують бульби коренів, які збирають одразу після цвітіння рослини. Заготовляють лише молоді дочірні бульби, старі відкидають. Зібрані бульби добре миють, на 4—5 хв. занурюють в окріп, а після цього сушать на відкритому повітрі, під наметом або в сушарці при температурі 50—55°С. Одержана таким чином сировина називається «бульби салеп» (Tubera salep). З 10 кг сирих бульб одержують 1 кг сухих. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — 6 років.

Аптеки салеп не відпускають.

Хімічний склад

Бульби коренів містять слиз (50%), крохмаль (27%), декстрин, пентозани, сахарозу тощо.

Фармакологічні властивості і використання

Препарат з Билинця комариного — салеп — добрий обволікаючий, протизапальний і загально зміцнюючий засіб. Він перешкоджає всмоктуванню шкідливих речовин з шлунково-кишкового тракту.

Як обволікаючий і протизапальний засіб салеп призначають при гострих і хронічних захворюваннях дихальних шляхів, при запаленні шлунково-кишкового тракту.

Ефективним є використання салепу при бронхітах, гастроентеритах, колітах і виразковій хворобі.

Слиз салепу п'ють при отруєнні, щоб затримати всмоктування отрути. Застосовують у вигляді слизу перорально і в клізмах.

Дійовим засобом вважається салеп при загальному виснаженні організму, зумовленому тривалими кровотечами, фізичною і розумовою перевтомою, туберкульозом та ін.

Настій старих бульб вважається абортивним засобом, а траву з молодими бульбами рекомендують при неплідності.

Листки прикладають до наривів.

Насіння Билинця комариного використовувалось при епілепсії.

Лікарські форми і застосування


Слиз (Mucilago Salep): 2 г порошку салепу ошпарюють 200 мл окропу, збовтують 10—15 хвилин і приймають по 1 чайній або десертній ложці 2—3 рази на день. Приготовлений слиз зберігають у холодильнику.


Розмістити оголошення / рослини «Билинець комариний»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!