Довідник лікарських рослин

Буяхи

оголошення з продажу чи купівлі Буяхи Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


гонобобель, дурниха, лохина, п'яниця, п'яниха;
голубика

Vaccinium uliginosum -
Дуже розгалужений листопадний кущик родини брусничних заввишки до 50-70 см, з овальними листками. Стебло прямостояче округле. Квітки у буяхів білі чи рожеві, цвітуть у травні-червні. Плоди, як і листки, вкриті сивою, немов би восковою паволокою.

Поширення

Росте у вологих хвойних і мішаних лісах, по заболочених берегах озер, на болотах, у тундрі. В Україні зростає на Поліссі й у Карпатах. Супутниця густих болотних туманів, рослина неземного кольору, вкрита сиво-блакитною паволокою, — це буяхи.

Заготівля і зберігання

Для приготування ліків використовують листки, зібрані під час цвітіння рослини, і плоди. Ягоди рослини використовують у свіжому та сушеному вигляді.

Хімічний склад

На смак ягоди буяхів злегка пріснуваті, водянисті, трохи поступаються брусниці за вмістом цукрів (до 8%); за вмістом вітаміну С наближаються до чорної смородини; містять каротин (провітамін А) (до 110 мг %) і вітамін РР. Рослина має багатий набір органічних кислот (яблучна, лимонна, щавлева, бензойна), флавоноїди, дубильні речовини, пектини і таніни; а також макро- і мікроелементи, переважно залізо та марганець, інші складні органічні сполуки.

Фармакологічні властивості і використання

Свіжі ягоди застосовують для приготування вітамінних напоїв, як жарознижувальний засіб. Вони мають (у цьому основна їхня цінність) протицинготні властивості. Сушені плоди виявляють жарознижувальну, протизапальну, в'яжучу, протиглисну дію. Їхній відвар вживають при застуді, лихоманці, гастритах, ентеритах, колітах і проносах, а також для вигнання гельмінтів.

Відвар листків рослини надзвичайно корисний для хворих на серцеві недуги, діабет, недокрів'я, крім того, він виявляє легку проносну дію.

Часто буяхи ростуть на болотах поруч з багном звичайним, тому у спекотні, вологі дні перебування у цих заростях не зовсім безпечне: ефірні олії багна діють дурманно, викликаючи в деяких людей головний біль, нудоту, а інколи й блювання. Народні назви буяхів — гонобобель, п'яниця, п'яниха пов'язані з близьким сусідством багна. Самі буяхи дурманних властивостей не мають.

Багато хто чув і читав про чорницю й брусницю, проте буяхи за деякими властивостями не поступаються цим дарам лісу, було б тільки де їх збирати! З буяхів можна приготувати джеми, варення, пастилу, цілющі компоти і киселі. Як і чорниця, буяхи — ранній медонос, не надто щедрий, але під час квітування рослини бджоли збирають по 10-20 кг нектару з 1 гектара заростей.

Лікарські форми і застосування


Відвар листків. 10 г листків на 200 мл окропу, варять протягом 5-10 хв., проціджують. Приймають по 1/2 склянки тричі на день як в'яжучий та проти діабетичний засіб.

Відвар плодів. 20 г сухих плодів на 200 мл окропу, нагрівають на водяній бані 15 хв., проціджують. Приймають по 1/2 склянки тричі на день. При проносах, гастритах, ентеритах.


Розмістити оголошення / рослини «Буяхи»

куплю | Регіон: Тернопільська область Бережани розміщено 05.02.2023

Телефон: 380980208680 (Бердаль ігор)

Куплю Буяхи

Які хвороби лікує Буяхи

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг