Довідник лікарських рослин

Залізняк бульбистий

оголошення з продажу чи купівлі Залізняк бульбистий Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓зопник клубненосный

Phlomis tuberosa -
Багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Стебло прямостояче, 30—100 см заввишки, голе, фіолетово-пурпурове, чотиригранне, вгорі розгалужене, з нечисленними спрямованими вгору гілками. Листки супротивні; прикореневі й нижні стеблові — черешкові, трикутно-серцевидні, великозарубчасті, зісподу сірувато-опушені; верхні — сидячі, яйцевидно-ланцетні, розсіяно опушені або майже голі. Квітки неправильні, брудно-рожеві, зібрані в 10— 16-квіткові кільця. Плід — з чотирьох горішків. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Росте по всій території України (крім гірських районів та Північного Полісся) на лісових галявинах, узліссях, степових схилах.

Сировина

Для виготовлення ліків використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Трава містить алкалоїди, дубильні речовини, аскорбінову кислоту, ефірну олію, мікро- й макроелементи (залізо, магній, цинк, мідь, марганець, нікель, титан). У кореневих бульбах є сапоніни.


Фармакологічні властивості і використання

Експериментально доведено, що настій трави 3алізняка бульбистого викликає значне звуження судин. Токсичної дії рослини не виявлено.

Як свідчить М.І. Соломченко на підставі клінічних спостережень, при тривалому вживанні настою залізняка хворими на хронічний гастрит у них нормалізується кислотність шлункового соку (при секреторній недостатності кислотність соку підвищується, а підвищена кислотність знижується), зникають - печія і біль.

У народній медицині рослину використовують при бронхітах, запаленні й туберкульозі легень, недокрів'ї, набряках і водянці, геморої й малярії та при судомі у дітей.

Лікарські форми і застосування


Внутрішньо — настій трави (2—4 столові ложки трави на 400 мл окропу) приймають по півсклянки тричі на день;

- настойку трави (10 г сировини на 100 г горілки, настоюють 8—10 днів) приймають по 1 столовій ложці тричі на день;

траву 3алізняка бульбистого томлять з водою до утворення густої маси, яку розводять наполовину молоком і п'ють з цукром при туберкульозі.

Кореневі бульби — корисний і поживний харчовий продукт. Їх споживають вареними, печеними і смаженими.

Зберігають бульби сирими, як картоплю, або сушать.

З сухих бульб одержують борошно, придатне для млинців, оладок тощо.


Розмістити оголошення / рослини «Залізняк бульбистий»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!