Довідник лікарських рослин

Ясенець білий

оголошення з продажу чи купівлі Ясенець білий Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


ясенец белый

Dictamnus albus —
багаторічна трав'яниста рослина родини рутових. Стебла прямостоячі, прості, 30-100 (120) см заввишки, вгорі опушені і густо вкриті чорнувато-пурпуровими крапчастими залозками, внизу голі або майже голі. Листки чергові, непарно перисті; листочки (їх 7-9) шкірясті, опушені, видовжено еліптичні, 3-7,5 см завдовжки і 1,2-3,5 см завширшки, загострені, по краю дрібнохрящувато пильчасті. Квітки великі, двостатеві, неправильні, у верхівковому китицеподібному суцвітті; чашечка п’яти роздільна, залозисто-опушена; пелюстки (їх 5) ланцетні або еліптичні, при основі звуженні в нігтик, неоднакові за розміром і формою, білувато-рожеві або пурпурові, з темнішими, червонуватими або фіолетовими жилками; стовпчик залозисто-волосистий. Плід — коробочка. Цвіте у травні — червні.

Поширення

Ясенець білий росте в світлих дубових та букових лісах, серед чагарників на південному заході Лісостепу та Прикарпатті (південно-східна частина).

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують траву (Herba Dictamni albi) і коріння ясенця (Radix Dictamni albi). Траву заготовляють під час цвітіння рослини, корені — восени, після дозрівання плодів. Збирати траву треба в гумових рукавицях, бо доторкання рослини до відкритих ділянок тіла спричинює дерматит (алергічна реакція настає через 10-15 годин), а в тяжчих випадках — опіки у вигляді водянистих пухирців. Перша допомога у випадку, якщо контакт відкритих ділянок тіла з ясенцем відбувся,— обмити водою уражені ділянки тіла в найближчі 30-40 хвилин після зіткнення з рослиною. Зібрану сировину розстилають тонким шаром на папері чи тканині й сушать у затінку на вільному повітрі або в провітрюваному приміщенні. Штучне сушіння проводять при температурі, не вищій за 35°С. Готову сировину зберігають у добре закритих банках або бляшанках у сухому приміщенні.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Усі частини рослини містять алкалоїди (диктамнін, фагарин), диктамнолактон, гіркі речовини, сапоніни, фурокумарини та ефірну олію.

Фармакологічні властивості і використання

Препарати ясенця підвищують діурез, заспокійливо діють на центральну нервову систему, виявляють еменагогічну, діафоретичну і глистогінну дію.

Вони вважаються ефективним засобом для лікування циститів, пієлітів, нирковокам'яної хвороби та ревматизму, у випадку альго-і олігоменореї, епілепсії та істерії.

Чай з трави ясенця (1 чайна ложка сировини на день) вживають при гарячкових станах (знижуючий температуру ефект), а настойку з коріння — при гіпертонії. При зовнішньому застосуванні препарати ясенця є ефективним засобом при екземах, лишаях, розширенні вен, гніздовій плішивості та облисінні.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чайну ложку сировини заливають склянкою окропу, настоюють до охолодження, проціджують) приймати по півсклянки 2 рази на день (зранку і ввечері);

- відвар коріння (1 чайну ложку сировини варять 5 хв. в 400 мл окропу, охолоджують, проціджують) приймати по півсклянки тричі на день до їди;

- настойку коріння (готують на 70%-ному спирті у співвідношенні 1:10) приймати по 40-50 крапель тричі на день.

ЗОВНІШНЬО — компреси, примочки тощо з відвару коріння (готують, як у попередньому прописі).


Розмістити оголошення / рослини «Ясенець білий»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!