Довідник лікарських рослин

Синюха голуба

оголошення з продажу чи купівлі Синюха голуба Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


синюха голубая

Polemonium coeruleum —
багаторічна трав'яниста рослина родини синюхових. Стебло прямостояче, 40-100 см заввишки. Листки чергові, черешкові (лише верхні майже сидячі), непарно перисті; листочки (їх 17-21) яйцеподібно ланцетні або видовжено ланцетні, при основі закруглені, на верхівці — загострені. Квітки двостатеві, правильні, зібрані верхівковими волотеподібними суцвіттями; віночок голубий або темно-голубий, дзвоникоподібно-колесоподібний, з коротенькою трубочкою, частки його закруглені, майже вдвоє довші за трубочку. Плід — коробочка. Цвіте з червня до серпня.

Поширення

Синюха голуба росте на вологих луках, по чагарниках і на лісових галявинах у лісових районах, Лісостепу, крім Покуття і Поділля, в північно-східній частині Степу.

Заготівля і зберігання

Для медичних потреб використовують кореневище з коренями синюхи (Rhizoma cum radicibus Polemonii), які заготовляють восени або навесні в період утворення стебел. Викопують лише молоді рослини. Для відновлення заростей на ділянці, де заготовляють сировину, треба залишати 15-20% рослин, насамперед старих, які дають сировину низької якості. На плантаціях рослини виорюють плугом у перший або в другий рік культури. З зібраної сировини обтрушують землю, звільняють її від стебел (залишки стебел не повинні перевищувати 1 см), розрізують уздовж на 2-4 частини, очищають від гнилих частин і швидко миють у холодній проточній воді. Сушити сировину можна на сонці, під укриттям або в сушарці при температурі 50-60°С. Сухої сировини виходить 19-20%. Зберігають у сухому прохолодному приміщенні. Строк придатності — 3 роки.

Хімічний склад

Кореневища з коренями синюхи містять тритерпенові сапоніни (20-30%), смолисті речовини, органічні кислоти, ефірну олію (сліди), жири та крохмаль.

Фармакологічні властивості і використання

Галенові препарати синюхи голубої збільшують кількість харкотиння, полегшують відхаркування, зменшують катаральні явища, заспокійливо діють на центральну нервову систему, підвищують зсідання крові.

За ефективністю відхаркувальної дії синюха не поступається перед сенегою, а за ефективністю седативної дії перевищує валеріану лікарську і собачу кропиву звичайну у 8-10 раз.

Застосування препаратів синюхи, як відхаркувального засобу, показане при хронічних і гострих бронхітах, крупозній пневмонії в стадії лізису та при туберкульозі легень, що супроводиться болісним кашлем.

Як седативний і проти судомний засіб синюху вживають при безсонні, нервово-психічних потрясіннях, епілепсії й тетанії.

В поєднанні з сухоцвітом багнистим застосування синюхи показане і дає добрий терапевтичний ефект при виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій із кореневищ з коренями (6 г, або 2 столові ложки сировини на 200 мл окропу) пити по 1 столовій ложці 3-5 раз на день через 2 години після їди.

При виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки за півтори години до їди вживають усередину настій трави сухоцвіту багнистого (10 г сировини на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці тричі на день, а через 2 години після їди — настій кореневищ з коренями синюхи (готують, як у попередньому прописі) також по 1 столовій ложці тричі на день (курс лікування — 3 тижні).


Розмістити оголошення / рослини «Синюха голуба»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Синюха голуба

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг