Довідник лікарських рослин

Сумах дубильний

оголошення з продажу чи купівлі Сумах дубильний Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


сумах дубильный

Rhus coriaria —
кущ або невелике (2-3 м заввишки) дерево родини сумахових. Стовбур тоненький, вкритий коричневою поздовжньо тріщинуватою корою. Пагони жовтувато або сірувато-коричневі, вкриті жорсткими волосками. Листки чергові, черешкові, непарно перисті; листочки (їх 9-17) сидячі, супротивні, яйцеподібні або ланцетні, велико зубчасті, опушені, зверху темно-зелені, зісподу - світло-зелені. Квітки дрібні, одностатеві (рослини однодомні), зеленувато-білі, 5-пелюсткові, в кінцевих або пазушних видовжено конічних китицях. Плід — кістянка. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Сумах дубильний росте в південному Криму на сухих, кам'янистих схилах, сланцях. У степових і лісостепових районах України його культивують як декоративну і фітомеліоративну рослину.

Заготівля і зберігання

Для медичних потреб використовують листя сумаху (Folia Rhus coriaгіае), яке заготовляють від початку цвітіння рослини і до утворення на ній зелених плодів. Зібраний матеріал розкладають тонким шаром на тканині чи папері та сушать. Можна сушити й на сонці. Готову сировину зберігають у сухому приміщенні, яке добре провітрюється. Строк придатності — 3 роки.

Хімічний склад

Листя сумаху містить дубильні речовини (13-25%), мірицитин та інші флавоноїди, ефірну олію (до 0,01%) та аскорбінову кислоту (близько 112 мг %). До складу дубильних речовин входять танін (до 15%), вільна галова кислота та її метиловий ефір.

Фармакологічні властивості і використання

Сушене листя використовують як сировину для добування медичного таніну та його препаратів (танальбін, тансал, антисептична рідина Новикова).

Танін використовують як в'яжучий та протизапальний засіб при запальних процесах ротової порожнини, носа, зіва та глотки (полоскання 1-2%-ним водним або гліцериновим розчином і змащування 5-10%-ним розчином), опіках, виразках, тріщинах і пролежнях (3-5-10%-ні мазі й розчини), отруєнні солями алкалоїдів і важких металів (промивають шлунок 0,5%-ним водним розчином).

Настойку листя використовують у гомеопатії при проносі, ревматизмі, подагрі й паралічах.

У народній медицині настій листя п'ють при кровотечах, захворюваннях жовчних шляхів, проносах у зв'язку з ентеритом і колітом, ревматизмі, подагрі та паралічах.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій (1 чайну ложку свіжого листя настоюють 1 годину на склянці окропу, проціджують) п'ють по 1 столовій ложці 3-4 рази на день;

- танальбін (Tannalbinuin) п'ють по 0,3-0,5-1 г на прийом (дітям по 0,1-0,5 г залежно від віку) п'ють при гострих і хронічних захворюваннях кишечнику (проносах);

- таблетки «Тансал» (Tabulettae «Tansalum») п'ють по 1 таблетці 3-4 рази на день при запальних захворюваннях кишечнику (коліти, ентерити).


Розмістити оголошення / рослини «Сумах дубильний»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Сумах дубильний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг