Довідник лікарських рослин

Спориш звичайний

оголошення з продажу чи купівлі Спориш звичайний Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

гусятник, куряча трава, моріжок;
горец птичий

Poiygonum aviculare —
однорічна рослина родини гречкових. Стебло здебільшого лежаче, розгалужене, 10-25 см завдовжки. Листки чергові, еліптичні або видовжено ланцетні, з цілими краями, коротким черешком і сріблясто-білими плівчастими прилистками, зрослими в розірвану вгорі та бахромчасту трубочку, що обгортає основу меживузля. Квітки дрібні, правильні, двостатеві, по 2-5 у пазухах листків, з простою п’яти роздільною зеленуватою, по краю рожевою або білою оцвітиною. Плід — горішок. Цвіте з липня до пізньої осені.

Поширення

Спориш звичайний росте по всій території України вздовж доріг, на подвір'ях, смітниках і полях.

Заготівля і зберігання

Для медичних потреб використовують траву споришу (Herba Polygoni avicularis). Траву зрізують ножем або серпом, розкладають у затінку тонким шаром і сушать. Штучне сушіння проводять при температурі 40-50°С. Сухої трави виходить 22-23%. Готову сировину зберігають у сухому провітрюваному приміщенні. Строк придатності —3 роки.
Трава споришу є у продажу в аптеках.

Хімічний склад

Трава споришу звичайного містить дубильні речовини (0,19%), флавоноїди (авікулярин, ізорамнетин, кверцетин, кемпферол, кверцетин-3-арабінозид, лютеолін, мірицетин), ефірну олію (сліди), кумарини (скополетин, умбеліферон), сапоніни, леткий алкалоїд, вітамін С (57-450 мг %), каротин, пектин, сполуки кремнієвої кислоти, органічні кислоти, полісахаридний комплекс, залізо та інші речовини.

Фармакологічні властивості і використання

Багатий на біологічно активні речовини хімічний склад споришу зумовлює його різнобічні фармакологічні властивості.

Галенові препарати рослини зменшують проникність стінок судин і підвищують здатність крові до зсідання (дія флавоноїдів, дубильних речовин і сполук кремнію), перешкоджають утворенню сечових каменів (дія розчинних сполук кремнієвої кислоти), підвищують діурез, виводять з сечею надлишок іонів натрію та хлору, збільшуючи фільтрацію в ниркових клубочках і зменшуючи зворотну резорбцію в ниркових канальцях, поглиблюють дихання, знижують артеріальний тиск, посилюють скорочення матки, виявляють антитоксичну дію.

Завдяки дубильним речовинам, які мають антимікробні, протизапальні та в'яжучі властивості, галенові препарати споришу позитивно впливають на функцію шлунково-кишкового тракту.

Найдоцільніша форма застосування — настій.

Пероральне вживання настою показане при хронічних захворюваннях сечовивідних шляхів, ослабленні фільтраційної функції ниркових клубочків і появі в сечі великої кількості мінеральних солей, особливо солей щавлевої кислоти, гастроентеритах, проносі різної етіології, підвищеній проникності стінок судин і незначних діапедезних кровотечах із ушкоджених судин слизових оболонок шлунково-кишкового тракту, функціональній недостатності печінки і захворюваннях, пов'язаних з затримкою в організмі токсичних продуктів обміну.

Як допоміжний засіб настій трави споришу дають усередину на початкових стадіях нирковокам'яної хвороби, в післяопераційному періоді після видалення сечових каменів, при сечокислому діатезі та деяких шкірних захворюваннях (вугри, фурункули, деякі дерматити).

В акушерсько-гінекологічній практиці настій трави споришу призначають для прискорення післяродової інволюції матки, гіперменореї, маткових кровотечах у післяродовий та після абортний періоди та хворим з фіброміомою матки.

Особливо ефективним є застосування настою при залізодефіцитній вторинній анемії, спричиненій тривалими ювенільними матковими кровотечами і кровотечами в післяродовий і клімактеричний періоди.

У народній медицині, крім того, спориш використовують при захворюваннях дихальних шляхів, набряках різного походження, малярії, кахексії, як загально зміцнюючий і тонізуючий засіб при нервовому виснаженні, загальній слабкості після тяжких хвороб та слабкості в похилому віці.

Як зовнішній засіб використовують ошпарену траву споришу (прикладають до заднього проходу при випаданні геморойних шишок і прямої кишки).

Препарати споришу протипоказані при гострих запаленнях нирок і сечового міхура.

У гомеопатії використовують есенцію зі свіжої трави споришу.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (15 г або 3 столові ложки сировини на 200 мл окропу) пити по половині-третині склянки 2-3 рази на день перед їдою.

ЗОВНІШНЬО — лікувально-профілактична ванна для дітей (дезінфікує, заспокоює, стимулює обмін речовин, лікує різні алергічні захворювання, особливо ексудативний діатез, виявляє загально зміцнюючу дію): 150-200 г суміші листя берези бородавчастої, кропиви дводомної і смородини чорної, трави багна звичайного, споришу звичайного, чебрецю повзучого, фіалки триколірної, череди три роздільної і чистотілу звичайного, гілочок калини звичайної, коріння лопуха справжнього та квіток ромашки без'язичкової, взятих у співвідношенні 3:3:4:4:5: 5:4:5:4:4:4:3, заливають 5 л холодної води, доводять до кипіння, настоюють 40-50 хв., проціджують і вливають у ванну (температура води 36-38°С, тривалість процедури 10-20 хв., приймати 1-2 рази на тиждень);

- лікувально-профілактична ванна для дорослих (стимулює обмін речовин в організмі, виявляє заспокійливу і загально зміцнюючу дію, показана при ожирінні): 250 г суміші (порівну) трави споришу звичайного, хвоща польового, собачої кропиви п'ятилопатевої і чебрецю повзучого, кореневищ пирію повзучого та квіток ромашки без'язичкової змішують з 250 г сінної потерті, заливають 10 л холодної води, доводять до кипіння, настоюють 40-50 хв., проціджують і вливають у ванну (температура води 36-39°С, тривалість процедури до 20 хв., приймати 1-2 рази на тиждень).


Розмістити оголошення / рослини «Спориш звичайний»

продам | Регіон: Полтавська обл. розміщено 27.04.2020

Телефон: 0958256716 (Микола)

Продам траву споришу звичайного (горець пташиний) 15грн./100г. Відправлю любою поштою.

Які хвороби лікує Спориш звичайний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг