Довідник лікарських рослин

Соняшник однорічний

оголошення з продажу чи купівлі Соняшник однорічний Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


соняшник звичайний;
подсолнечник однолетний

Helianthus annuus —
однорічна жорстко опушена рослина родини айстрових (складноцвітих). Стебло пряме, просте, з боковими пазушними гілками, 1-2,5 м заввишки. Листки чергові, черешкові, серцевидні, по краю нерівно рубчасто-зубчасті. Квітки жовті, у верхівкових пониклих великих (20-30 (70) см у діаметрі) кошиках; крайові квітки язичкові, неплідні; серединні — трубчасті, двостатеві, плодючі. Плід — сім'янка. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Соняшник однорічний культивують по всій території України як цінну олійну рослину.

Заготівля і зберігання

Для медичних потреб використовують листя (Folium Helianthi annui), язичкові квітки (Flores Helianthi annui) і соняшникову олію (Oleum Helianthi annui). Листя заготовляють на початку цвітіння рослини, обриваючи руками так, щоб залишки черешків не перевищували 3 см. Зібраний матеріал сушать під укриттям на вільному повітрі або в провітрюваному приміщенні, розкладаючи в один шар на папері чи тканині або нанизуючи на шпагат. Язичкові квітки, які збирають у період повного цвітіння рослини, рекомендується сушити в затемненому приміщенні, розкладаючи тонким (1-2 см) шаром і час від часу перемішуючи. Сухого листя виходить 20%, сухих квіток — 14%. Строк придатності сухих квіток і листя — 2 роки. Олію добувають із сім'янок.

Хімічний склад

Листя і язичкові квітки соняшника містять бетаїн, холін, арнідіол, фарадіол, флавоноїди (кверциметрин і глікозит ціанідину), каротиноїди і пектин. Крім того, у листі є солантова, янтарна, фумарова і лимонна кислоти, смолисті речовини (до 3%); у язичкових квітках — сапоніни, фенолкарбонові кислоти (хлорогенова, неохлорогенова, кавова, саліцилова). Соняшникова олія містить гліцериди олеїнової, пальмітинової, стеаринової, арахінової та лігноцеринової кислот і каротиноїди.

Фармакологічні властивості і використання

Соняшникову олію використовують як основу до мазей, пластирів і розтирань, вживають як жовчогінний засіб при хронічних захворюваннях печінки та жовчних шляхів (холецистит, холангіт, холангіогепатит, калькульозний холецистит).

Крім того, вона входить до складу аерозолю «Лівіан» (Aerosolum «Livianum»), який застосовують для лікування опікових ран.

Настойку або настій з язичкових квіток соняшнику дають усередину як жарознижувальний і спазмолітичний засіб при малярії, спазмі бронхів та при шлунково-кишкових коліках.

Як гіркоту для збудження апетиту, у випадку малярії, грипу і катару верхніх дихальних шляхів, при висипах на шкірі й застарілих виразках п'ють настойку з суміші листя і язичкових квіток соняшнику.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настойку квіток (готують на 10%-ному спирті у співвідношенні 1:5) пити по 20 крапель на ложці води тричі на день;

- настій квіток (2 столові ложки сировини на 300 мл окропу, настоюють 2 години) пити по півсклянки тричі на день до їди;

- настойку з суміші (порівну) листя і квіток (1 частина суміші на 5 частин 70%-ного спирту) пити по 30-40 крапель на ложці води 3-4 рази на день;

- чверть склянки очищеної соняшникової олії випивають зранку натщесерце і лягають на правий бік, щоб виділилася жовч;

- столову ложку суміші листя кропиви дводомної, язичкових квіток соняшнику однорічного, трави бобівника трилистого і коріння солодки голої, взятих у співвідношенні 5:5:10:3, настоюють 30 хв. на склянці окропу і п'ють по 1 склянці тричі на день при малярії;

- столову ложку суміші трави золототисячнику малого і полину гіркого, квіток соняшнику однорічного і нагідок лікарських, взятих у співвідношенні 10:3:5:2, настоюють 10 хв. на склянці окропу і п'ють по 2 склянки на день при малярії.


Розмістити оголошення / рослини «Соняшник однорічний»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Соняшник однорічний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг