Довідник лікарських рослин

Сокирки польові

оголошення з продажу чи купівлі Сокирки польові Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

заячі вушка, рогаті волошки;
живокость полевая

Consolida regalis, синоніми: С. arvensis, С. segetum, Delphinium consolida —
однорічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Стебло прямостояче, розчепірено-розгалужене, коротко притиснуто-опушене, 20-60 см заввишки. Листки чергові, багаторазово розсічені на лінійні загострені частки; нижні — черешкові, верхні — сидячі. Квітки неправильні, з простою п'ятичленною яскраво-фіолетовою, рожевою або білою оцвітиною, зібрані в негусті китиці, що утворюють волотеподібне суцвіття; верхній листочок оцвітини при основі видовжений у шпорку. Плід — лстянка. Цвіте у червні — серпні.

Поширення

Сокирки польові ростуть по всій території України як бур'ян у посівах, біля доріг, у лісосмугах.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують траву (Herba Consolidae arvensis), квітки (Flores Calcatrippae) і насіння (Semen Consolidae, син. Semen Calcatrippae). Траву і квітки збирають під час цвітіння рослини. Сушать їх під наметом або в приміщенні, яке добре провітрюється. Сухої трави виходить 25%, квіток — 15%. Насіння заготовляють, коли воно перебуває в стадії воскової стиглості. Траву зв'язують у снопики, сушать і обмолочують. Насіння віють і досушують. Сухого насіння виходить 90%. Готову сировину зберігають у сухих темних приміщеннях.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Трава містить алкалоїд калькатрипін, флавоноїди (кверцетин, кемпферол, ізорамнетин). У квітках є алкалоїди калькатрипін, магнофлорин, делькозин, антоціановий глікозит дельфіній, флавоноїди, маніт, аконітова кислота, пігменти. Насіння містить до 1% алкалоїдів (дельсонін, делькозин, лікоктонін, консолідин), жирну олію (до 28%).

Фармакологічні властивості і використання

Трава сокирок польових виявляє сечогінну дію, квітки — протизапальну та відхаркувальну, насіння — інсектицидну.

Рослина отруйна, особливо насіння. Алкалоїди її виявляють курареподібну дію, тобто паралізують дихальний центр і впливають на роботу серця. Проте в цілому сировина малотоксична, про що свідчить широке її використання в народній медицині: від головного болю, циститі, дисменореї, кон'юнктивіті, глистів, зубного болю, гіпертонії, запаленнях легень і плевриті, захворюваннях шкіри і як кровоспинний засіб.

У науковій медицині рослина сама по собі не вживається, але входить до складу сечогінного збору Hermes № 7 (ФРН) та послаблюючого Midro (Австрія).

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (20 г сировини на 1 л окропу, настоюють 1 годину) п'ють по 1 склянці тричі на день до їди.

ЗОВНІШНЬО — настій квіток (10 г сировини на 0,5 л окропу, настоювати 15 хв.) застосовують для примочок при гнійному запаленні очей;

- мазь (порошок насіння змішують зі смальцем у співвідношенні 1:10) застосовують від корости (натирати тричі на день по 5 хв.).


Розмістити оголошення / рослини «Сокирки польові»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Сокирки польові

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг