Довідник лікарських рослин

Родовик лікарський

оголошення з продажу чи купівлі Родовик лікарський Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

стягникров, сухозлотиця;
кровохлёбка аптечная

Sanguisorba officinalls, синонім — S. glandulosa —
багаторічна трав'яниста рослина родини трояндових. Має коротке, здерев'яніле розгалужене кореневище з міцними темно-коричневими товстими (понад 1 см у діаметрі) і довгими додатковими коренями. Стебла прямостоячі, 20-100 (150) см заввишки, ребристі, вгорі розгалужені, всередині порожні, як і листки зовсім голі, блискучі. Листки непарно перисті, з багатьма (7-17 у прикореневих і 3-5 у верхніх стеблових) видовженими яйцеподібними або еліптичними, серцеподібними при основі й округлими на верхівці, пилчасто-зубчастими по краю, цупкими темно-зеленими зверху і сизуватими зісподу листочками; прикореневі листки зібрані розеткою, на довгих черешках; стеблові — чергові, черешкові, лише верхні сидячі. Квітки правильні, двостатеві, безпелюсткові, в яйцеподібних, овальних або овально циліндричних головках, на довгих прямих квітконосах; чашолистки (їх 4) пелюсткоподібні, темно-червоні або майже чорно-пурпурові, при достиганні плодів опадаючі. Плід — однонасінний горішок, вміщений у затверділий 4-гранний гіпантій. Цвіте з червня до вересня.

Поширення

Родовик лікарський росте на заливних луках, лучних степах, узліссях, берегах річок і краях боліт по всій території України (на півдні переважно по долинах річок).

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують кореневище з корінням (Rhizoma et radix Sanguisorbae) і надземну частину (Herba Sanguisorbae) родовика. Кореневища з корінням заготовляють восени, коли надземна частина почне в'янути. Для відновлення заростей на ділянці, де заготовляють коріння, треба залишати 1-2 рослини на кожні 10 квм площі. З викопаного коріння обтрушують землю, звільняють його від стебел, миють у проточній воді, пров'ялюють 2-3 дні на сонці, після цього ріжуть на куски завдовжки 20 см і досушують у теплому приміщенні або в сушарці при температурі 50-60°С. Сухої сировини виходить 22-25%. Строк придатності — 5 років. Сушене коріння є в продажу в аптеках. Траву заготовляють під час цвітіння рослини, відокремлюючи стебло від коріння під приземною розеткою листків. Після закінчення сушіння, яке проводять у затінку на вільному повітрі або в провітрюваному приміщенні, грубі частини стебел відкидають. Готову сировину зберігають у сухому захищеному від світла приміщенні.

Хімічний склад

Кореневища й корені родовика містять дубильні речовини пірогалової групи (16-25%), галову й елагову кислоти, ефірну олію (1,0-1,8%), до 4,5% сапонінів (сангвісорбін, потерин, гентріаконтан), стерини (ситостерин, стигмастерин), гіркоти, флавоноїди (кверцетин, кемпферол та ін.), крохмаль (до 30%), цукри (0,9%), оксалат кальцію та вітамін С (30-60 мг %). У траві рослини є дубильні речовини, ефірна олія (1,5-1,8%), сапонін сангвісорбін (2,5-4,0%), барвні речовини, крохмаль, цукри, вітаміни С (у свіжому листі 360-920 мг %) і К й каротин.

Фармакологічні властивості і використання

Галенові препарати родовика лікарського мають судинозвужувальні (при місцевому застосуванні), в'яжучі, протизапальні, болетамуючі й кровоспинні властивості, згубно впливають на найпростіші організми, кишкову, черевнотифозну, паратифозну й дизентерійну палички.

Рідкий екстракт та відвар кореневищ і коріння родовика дають всередину при кровохарканнях, шлункових, гемороїдальних і післяабортних кровотечах, у випадку геморагічних метропатій, як засіб проти холециститів, ентероколітів і проносів різної етіології, хронічної дизентерії, різній патології кишечнику, що супроводиться метеоризмом.

Не менш популярним є зовнішнє застосування родовика. Відвар кореневищ і коріння використовують при ангінах, гінгівітах, стоматитах, бактеріальному й трихомонадному кольпітах, справжній ерозії шийки матки, вуграх, запальних процесах шкіри, флебіті й тромбофлебіті.

Розварене подрібнене коріння використовують для припарок при фурункулах і виразці гомілки (в останньому випадку терапевтичний ефект можна значно посилити одночасним прийманням відвару коріння всередину).

Значно рідше, переважно в народній медицині, настій трави родовика використовують як кровоспинний і загоюючий рани засіб.

Молоде листя рослини придатне для юшок і салатів.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — екстракт родовика лікарського рідкий (Extractum Sanguisorbae fluidum) п'ють по 30-50 крапель 3-4 рази на день;

- відвар кореневищ і коріння (6 г, або 2 столові ложки сировини на 200 мл окропу) п'ють по 1 столовій ложці 5-6 разів на день (у випадку лямбліозного холециститу відвар теплим вводять через зонд у дванадцятипалу кишку по 100 мл 3-8 разів на курс, а через 1-2 місяці курс лікування повторюють);

- настій трави (1-2 столові ложки сировини на 400 мл холодної кип'яченої води, настояти 8 годин, процідити) п'ють по чверті склянки тричі на день до їди;

- столову ложку суміші трави родовика лікарського, кореневищ перстачу прямостоячого і листя шавлії лікарської, взятих у співвідношенні 10:5:3, настоюють на склянці окропу і п'ють по півсклянки через кожні 3 години при тривалих проносах;

- столову ложку суміші (порівну) трави родовика лікарського і грициків звичайних настоюють на склянці окропу і п'ють по третині склянки через кожні 2 години при маткових кровотечах.

ЗОВНІШНЬО — полоскання, обмивання, примочки, компреси настоєм трави (50 г сировини на 1 л води) або відваром кореневищ і коріння (готують, як у попередньому прописі).

Для спринцювання, які проводять 1-2 рази на день, відвар кореневищ і коріння розводять теплою кип'яченою водою (на 100 мл відвару беруть 900 мл води).


Розмістити оголошення / рослини «Родовик лікарський»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!