Довідник лікарських рослин

Плаун баранець

оголошення з продажу чи купівлі Плаун баранець Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

п'ядич баранець;
баранец обыкновенный

Huperzia selago, синонім — Lycopodium selago —
багаторічна вічнозелена трав'яниста рослина родини баранцевих. Стебла прямостоячі або висхідні, 5-25 см заввишки, хвильчасті розгалужені, густо вкриті лінійно ланцетними з цілими краями або дрібно пильчастими загостреними відстовбурченими або косо вгору спрямованими листками, розміщеними вісьмома поздовжніми рядами. Спороносні колоски не утворюються, спорангії розміщені в пазухах звичайних листків у середній або верхній частині стебла. Спороносить у червні. На вершечках стебел і пагонів розвиваються вкриті листочками бруньки, які восени відпадають.

Поширення

Плаун баранець росте в Карпатах, Поліссі, тінистих лісах, на скелях. Рослині загрожує знищення, її занесено до Червоної книги України.

Заготівля і зберігання

Для медичних потреб використовують траку рослини (Herba Lycopodii selaginis). Збирають траву у серпні — вересні, зрізуючи її гострим ножем або серпом без прикореневих побурілих частин, і обов'язково струшуючи на грунт зимуючі бруньки, що містяться в пазухах верхніх листочків стебла. Виривати рослини з корінням категорично заборонено! Зібрану сировину сушать у затінку на протязі, розсипаючи тонким (3-5 см завтовшки) шаром на папері або тканині. Сухої трави виходить 25-30%. Зберігають її окремо від іншої лікарської сировини (рослина отруйна!). Строк придатності — 3 роки.

Хімічний склад

Трава плауна баранця містить 0,3-1,1 % алкалоїдів (селагін, лікоподин, псевдоселагін, акрифолін, алкалоїд (L-8), флавоноїди, смолисті речовини та понад 40 мікроелементів.

Фармакологічні властивості і використання

В науковій медицині плаун використовують для лікування хронічного алкоголізму.

Суть лікування полягає у виробленні умовно рефлекторної огиди до алкоголю. Через 4 дні після останнього вживання спиртного хворому дають випити не натще, але на порожній шлунок (увечері) 80-100 мл свіжо приготованого відвару трави плауна баранця, а через 3-15 хв. дають спочатку добре понюхати, а потім випити 3-5 мл горілки або вина. Через 10-15 хв. (інколи аж через 1-3 години) настає блювання, яке може повторюватися до 5-8 разів. Перед настанням кожного наступного блювання приймання алкоголю повторюють. Відраза до спиртного настає після 2-3 сеансів, що проводяться з проміжками в 5-7 днів. Успіх лікування залежить від ступеня прояву алкоголізму, індивідуальних особливостей і бажання хворого вилікуватися. В разі рецидиву лікування повторюють через 0,5-1-2 роки.

У народній медицині траву плауна баранця використовують, крім того, як проносний і абортивний засіб, від глистів, при нервових і шкірних хворобах.

Лікування відваром трави плауна баранця протипоказане при тиреотоксикозі й діабеті, вираженому кардіосклерозі, атеросклерозі судин мозку, гіпертонії, бронхіальній астмі, туберкульозі легень, хворобах печінки, нирок, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки та людям у віці понад 60 років.

Лікування цією рослиною треба проводити з дозволу й під наглядом лікаря.

Передозування й невміле застосування препаратів плауна баранця може призвести до тяжкого отруєння і навіть смерті.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО - відвар трави (10 г сировини на 200 мл окропу, кип'ятити 10 хв. на слабому вогні) п'ють по 80-100 мл на прийом при хронічному алкоголізмі.


Розмістити оголошення / рослини «Плаун баранець»

куплю | Регіон: Сумська обл. м. Ромни Нова пошта відділення 2 розміщено 02.09.2023

Телефон: +380662065839 (Володимир)

куплю траву плавун баранець для лікування алкоголізму в кількості на курс лікування

Які хвороби лікує Плаун баранець

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг