Довідник лікарських рослин

Півонія незвичайна

оголошення з продажу чи купівлі Півонія незвичайна Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

Мар’їн корінь;
пион уклоняющийся

Paeonia anomala —
багаторічна трав'яниста рослина родини півонієвих. Має коротке багатоголове кореневище, від якого відходять веретеноподібні м'ясисті сидячі (без звужень при основі) корені. Стебла прямостоячі, ребристі, прості, 60-100 см заввишки. Листки голі, чергові, черешкові, двічі або тричі перисто розсічені на вузькі (до 2,5 см завширшки), ланцетні частки. Квітки правильні, двостатеві, великі (8-13 см у діаметрі), 5-6-пелюсткові, одиничні на верхівці стебла; пелюстки інтенсивно червоні, інколи блідо-рожеві, на верхівці вищерблені. Плід складається з (2) 3-5 багатонасінних голих лстянок. Цвіте у травні — червні.

Поширення

Основні райони поширення півонії незвичайної — райони Східного та Західного Сибіру, де вона росте в лісах, на галявинах і узліссях. В Україні зустрічається в ботанічних садах і парках.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують кореневище з корінням (Radix Paeoniae) і траву (Негbа Раеопіае) півонії. Копати коріння можна протягом усього вегетаційного періоду, але доцільніше заготовляти коріння і траву одночасно, в період цвітіння рослини. Надземну частину (траву) відокремлюють від кореневищ. Коріння обтрушують від землі, звільняють від залишків стебел (їхня довжина не повинна перевищувати 3 см) і миють. Для відновлення заростей на ділянці, де проводять заготівлю сировини з викопуванням коріння, треба залишати не менше 35% рослин, з яких дозволяється зрізати надземну частину, не ушкоджуючи при цьому бруньки відновлення. Повторну заготівлю сировини на тій самій ділянці проводять через 5 років. Зібрану сировину сушать на горищі або під укриттям на вільному повітрі. Штучне сушіння проводять при температурі 45-60°С (перед сушінням сировину пров'ялюють). Готову сировину зберігають у сухому приміщенні, яке треба провітрювати. Строк її придатності — 3 роки.
Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад

Коріння півонії незвичайної містить дубильні речовини (8,8%), флавоноїди (1,39 %), до 31% вуглеводів (крохмаль, глюкоза, сахароза), фенолглюкозид саліцин, саліцилову кислоту (0,07-1,02%), метилсаліцилат (0,66%) бензойну кислоту, ефірну олію (0,14-1,59%), ситостерин та сліди алкалоїдів. У золі коріння виявлено велику кількість мікро- і макроелементів: стронцій (1%), хром, сурму, марганець, нікель, вісмут, молібден, вольфрам, титан, свинець, мідь, магній, натрій, кальцій та барій. Надземна частина рослини містить дубильні речовини, флавоноїди, сліди алкалоїдів та аскорбінову кислоту.

Фармакологічні властивості і використання

У науковій медицині настойку півонії незвичайної використовують як седативний засіб при неврастенії з явищами підвищеної збудливості, безсонні, церебральній вазопатії, фобічному й іпохондричному станах та вегетативно-судинних порушеннях різного походження.

Крім того, водні й спиртові витяжки коріння півонії мають знеболюючі властивості, зумовлюють підвищення кислотності шлункового соку.

Суттєвого впливу препаратів рослини на функцію дихання та кров'яний тиск не відмічено.

В народній медицині коріння півонії незвичайної вважається ефективним засобом при різних шлункових хворобах і поганому апетиті, від кашлю, ревматизму, при подагрі, епілепсії та інших нервових захворюваннях, жіночих хворобах (як засіб, що регулює місячні).

Є відомості про використання народною медициною коріння півонії при злоякісних пухлинах шлунку, печінки і матки.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настойку (10 г суміші коріння і трави, взятих у співвідношенні 1:1, на 100 мл 40% -ного спирту, настоювати 7 днів) приймати по 30-40 крапель (до 1 чайної ложки) тричі на день протягом 25-30 днів (при необхідності курс лікування повторюють після десятиденної перерви);

- настій (1 чайну ложку подрібненого коріння заливають трьома склянками окропу, настоюють 30 хв., проціджують) приймати по 1 столовій ложці тричі на день за 10-15 хв. до їди.

Притаманні рослині токсичні властивості вимагають обережності при її застосуванні.

Передозування небезпечне!

Розмістити оголошення / рослини «Півонія незвичайна»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Півонія незвичайна

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг