Довідник лікарських рослин

Півники німецькі

оголошення з продажу чи купівлі Півники німецькі Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

півники садові;
касатик германський

Iris germanica —
багаторічна трав'яниста рослина родини півникових. Має товсте, коротке, повзуче кореневище. Стебло прямостояче, 60-100 см заввишки (перевищує листя), розгалужене. Листки дворядні, плоскі, мечовидні, загострені, сизо-зелені. Покривало з видовженими човникоподібними перетинчастими від середини листочками. Квітки правильні, двостатеві, розміщені на кінцях гілок і стебла. Оцвітина віночкоподібна, з трубочкою, вдвоє довшою за зав'язь і з трьома зовнішніми та трьома внутрішніми частками відгину; зовнішні частки оцвітини обернені яйцеподібні, вертикально звислі, темно-фіолетові, при основі жовтаві, з буро-фіолетовими жилками та жовтою поздовжньою борідкою; внутрішні — прямостоячі, світло-сині, раптово звужені в нігтик, однакової довжини з зовнішніми. Плід — довгаста тупо тригранна коробочка. Цвіте у травні — червні.

Поширення

Півники німецькі в дикому стані трапляються в Закарпатській області (м. Виноградів) на кам'янистих схилах, серед чагарників. По всій території України їх розводять як декоративну рослину, часом вони дичавіють.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують кореневища півників (Rhizoma Iridis), які заготовляють восени або рано навесні (перевагу віддають кореневищам 2-3-річних рослин). Викопані кореневища добре миють у холодній воді від землі, очищають від корінців і решток листя й сушать цілими або розрізаними вздовж, розстеливши тонким (3-5 см завтовшки) шаром на папері чи тканині у затінку на відкритому повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Штучне сушіння проводять при температурі 50°С, слідкуючи, щоб кореневища не підгоріли або не запарились і не потемніли при недостатній вентиляції. Сухої сировини виходить 25%. Зберігають сировину в сухому приміщенні, яке добре провітрюється. Строк придатності — 3 роки.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

У кореневищах півників є ефірна олія, ізофлавоновий глікозит іридин, дубильні речовини, органічні кислоти, жирна олія, крохмаль, слиз і смолисті речовини. До складу ефірної олії входять кетон ірон, бензойна, міристинова, тридецилова й ундецилова кислоти; п-дециловий, бензойний і ноніловий альдегіди.

Фармакологічні властивості і використання

Півники німецькі використовують як відхаркувальний, обволікаючий, болетамуючий і протизапальний засіб.

Застосування їх показане при катарах верхніх дихальних шляхів, запаленні легень, хворобах печінки, жовчного міхура та шлунково-кишкових колітах.

Як зовнішній засіб півники застосовують для лікування невродермітів, інфікованих ран, виразок і нориць та виведення ластовиння.

Настоєм кореневищ полощуть рот при зубному болі.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій кореневищ (1 чайна ложка сировини на 400 мл окропу, настояти 2 години) приймати по півсклянки 4 рази на день до іди;

- столову ложку суміші квіток дивини густо квіткової (20 г), кореневищ півників німецьких (10 г), листя підбілу звичайного (40 г), плодів анісу звичайного (20 г), коріння алтеї лікарської (80 г) і солодки голої (30 г) заварюють двома склянками окропу, настоюють 20 хв., проціджують і приймають по півсклянки через 3 години як відхаркувальний засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів;

- дві чайні ложки суміші (порівну) кореневищ півників німецьких, плодів анісу звичайного, квіток дивини скіпетроподібної, коріння алтеї лікарської й солодки голої заливають склянкою холодної води, настоюють 8 годин, проціджують і випивають за день як відхаркувальний засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів;

- дві столові ложки суміші кореневищ півників німецьких (7,5 г), листя підбілу звичайного (30 г), квіток дивини скіпетроподібної (15 г), трави чебрецю плазкого (22,5 г), плодів анісу звичайного (15 г), коріння алтеї лікарської (60 г) заварюють у 500 мл окропу, варять 5-10 хв., охолоджують, проціджують і п'ють по чверті склянки 3-4 рази на день як відхаркувальний засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів.

ЗОВНІШНЬО — полоскання, примочки й обмивання настоєм (1 чайна ложка сировини на склянку холодної води, настояти 8 годин);

- присипки порошком з кореневищ застосовують при невродермітах.


Розмістити оголошення / рослини «Півники німецькі»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Півники німецькі

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг