Довідник лікарських рослин

Обвійник грецький

оголошення з продажу чи купівлі Обвійник грецький Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


обвойник греческий

Periploca graeca, синонім — Р. maculata —
дерев'яниста ліана родини ластівневих. Стебло витке, 4—8 (12) м завдовжки, з червонавою корою, вкритою жовтаво-бурими сочевичками. Листки супротивні, прості, яйцевидні або овальні, з цілими краями; 5—10 см завдовжки, коротко черешкові. Квітки правильні, двостатеві, зібрані в нещільні дво-шести квіткові напів зонтики; віночок зеленаво-бурий або зеленаво-фіолетовий, зі зрослими пелюстками, з п’яти роздільним відгином, по краях волохатий. Плід— багатонасінна лстянка; насінини з чубком. Цвіте з квітня по червень.

Поширення

Обвійник грецький трапляється в Південному Криму і зрідка в Одеській області (м. Вилкове) серед чагарників, по вологих прибережних місцях. На півдні України його іноді розводять як декоративну рослину, яка часом дичавіє.


Сировина

Для виготовлення ліків використовують кору обвійника (Cortex Periplocae graecae). Заготовляють кору рано навесні під час сокоруху, здираючи її з заздалегідь зрізаних бокових гілок розрізаними вздовж трубками або жолобками, і сушать на відкритому повітрі або в добре провітрюваних приміщеннях. Штучне сушіння проводять при температурі 60°С. Сухої кори виходить 36-40%. Зберігати кору обвійника треба окремо від іншої лікарської сировини, дотримуючись правил зберігання отруйних рослин.
Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад

Кора обвійника грецького містить серцевий глікозит периплоцин, 4-метоксисаліциловий альдегід, дубильні речовини та цукри.

Фармакологічні властивості і використання

Основною діючою речовиною кори обвійника є глікозит периплоцин, який діє на серце подібно до серцевих глікозитів наперстянки та строфанту: поліпшує серцеву діяльність, уповільнює ритм серця, підвищує діурез, зменшує набряки й застійні явища у внутрішніх органах.

Дослідами встановлено, що обвійник має всі властивості наперстянки, за винятком центральної дії на блукаючий нерв.

На відміну від строфанту, обвійник має слабшу біологічну активність (у 3—4 рази), меншу токсичність і не кумулюється в організмі.

Обвійник грецький призначають при серцево-судинній недостатності 1-го та 2-го ступенів та при органічних пороках мітрального клапана.

При тяжких ураженнях міокарда, що супроводяться значними порушеннями кровообігу й різко вираженою гіпертонією, препарати обвійника не дають терапевтичного ефекту.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій кори (1 г сировини на 200 мл окропу) приймають по 1 столовій ложці 3-4 рази на день;

- настойку (готують на 40 % -ному спирті у співвідношенні 1:10) приймають по 5-10 крапель 2—3 рази на день.

Обвійник грецький — отруйна рослина. Лікування треба проводити під постійним наглядом лікаря.


Розмістити оголошення / рослини «Обвійник грецький»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!