Довідник лікарських рослин

Наперстянка пурпурова

оголошення з продажу чи купівлі Наперстянка пурпурова Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


наперстянка пурпурная

Digitalis purpurea —
дворічна трав'яниста рослина родини ранникових. Стебло пряме, мало розгалужене, рідше просте, сіре, повстисте, 50-150 см заввишки. Листки прості, по краю зубчасті зарубчасті, зморшкуваті, з обох боків вкриті м'якими волосками; прикореневі листки на довгих крилатих черешках, яйцевидні або яйцевидно-ланцетні, гострі, 12-20 (30) см завдовжки і 3-7 см завширшки, зібрані в розетку; стеблові листки — чергові; нижні — черешкові, верхні — сидячі, що поступово переходять у приквітки. Квітки двостатеві, неправильні, пониклі, сидять у пазухах при квіткових листках по одній і утворюють однобічне гроно завдовжки 50-80 см і більше. Віночок двогубий, трубчастий дзвоникоподібний, 4-5 см завдовжки і 2-3 см завширшки, зовні пурпуровий, рідше — рожевий або білий, на внутрішній поверхні має темно-червоні плями з білою облямівкою; верхня губа широка, коротка, закруглена, цілісна або трохи виїмчаста, нижня — трилопатева (середня лопать витягнута, з внутрішнього боку — з пучком густих довгих волосків). Плід — двогніздова коробочка. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Наперстянку пурпурову вирощують у спеціалізованих підприємствах як лікарську рослину.


Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують листя наперстянки (Folium Digitalis purpureae). Збирають сировину (обов'язково без черешків) двічі на рік: у рослин першого року вегетації — в кінці літа (коли листки досягнуть стандартної довжини 20 см) і восени (не пізніше вересня), а у рослин другого року вегетації — у фазі утворення пагонів і у фазі масового цвітіння. Зібране листя швидко сушать у сушарках спочатку при температурі 55—60°С (30 хв.), а потім досушують при температурі 40°С. Сухого листя виходить 20—22%. Готову сировину треба зберігати в сухому приміщенні (при зволоженні біологічна активність сировини знижується) без доступу світла. Строк придатності — 2 роки (підлягає щорічному пере контролю!).

Хімічний склад

Листя наперстянки пурпурової містить серцеві глікозити (пурпуреаглікозиди А і В, які в процесі сушіння та зберігання від дії ферментів перетворюються відповідно на дигітоксин і гітоксин), стероїдні сапоніни (дигітонін, дигонін, гітонін), флавоноїди (лютеолін, 7294 глікозидлютеолін), холін, органічні кислоти та інші сполуки.

Фармакологічні властивості і використання

Діючими речовинами наперстянки пурпурової є глікозити серцевої дії. Найактивніша терапевтична роль належить дигітоксину й гітоксину.

Особливістю глікозитів наперстянки пурової (рівною мірою це стосується й інших видів наперстянки) є їхня здатність посилювати скорочення серцевого м'яза, одночасно зменшуючи їх кількість, що сприяє, з одного боку, кращому відпочинку серця, а з другого - більшому його кровонаповненню. Це зумовлює збільшення об'єму крові, що виштовхується в аорту, прискорення течії крові, зниження венозного тиску. Внаслідок нормалізації гемодинаміки й розширення ниркових судин відчутно збільшується сечовиділення, що приводить до зникнення або зменшення набряків.

За фізико-хімічними властивостями глікозити наперстянки належать до групи ліпофільних глікозитів. Вони добре всмоктуються і не руйнуються в шлунково-кишковому тракті, швидко вступають у взаємодію з білками плазми, отже є досить ефективними при прийманні всередину (у разі неможливості введення у шлунок, наприклад, при блюванні, їх вводять ректально), їхня дія починає проявлятися через 2-4 години, досягає максимуму через 8-12 годин, а повністю припиняється через 14-21 день.

Порушення видільної функції нирок мало впливає на екскрецію глікозитів, оскільки з сечею вони виділяються в незначній кількості. Після всмоктування в кишечнику значна кількість їх надходить у печінку й виділяється з жовчю, а потім знову реабсорбується в шлунково-кишковому тракті.

Одночасна наявність відмічених властивостей дає повне право називати наперстянку «королем серцевих засобів».

Показаннями до призначення препаратів є хронічна серцева недостатність різного походження, пароксизмальна тахікардія.

Слід пам'ятати, що препарати наперстянки мають високу кумулятивну здатність і токсичність, а тому приймати їх можна тільки за призначенням лікаря.

Лікарські форми і застосування


Внутрішньо - Порошок з листя наперстянки пурпурової (Pulvis foliorum Digitalis) призначають усередину дорослим по 0,05-0,1 г на прийом 3-4 рази на день (після досягнення необхідного ефекту — сповільнення пульсу, збільшення сечовиділення, зменшення задишки — призначають підтримуючу дозу, яку добирають індивідуально).
Дітям призначають від 0,005-0,06 г на прийом залежно від віку: до 1 року — по 0,005—0,01 г; від 2 до 5 років — по 0,02-0,03 г; від 6 до 12 років — по 0,03-0,06 г на прийом.
Найвищі дози для дорослих: разова 0,1 г, добова 0,5.
Найвищі дози для дітей:
віком до 6 місяців — разова 0,005 г добова — 0,02 г;
від 6 місяців до 1 року — разова 0,01 г, добова — 0,04 г;
віком 2 роки — разова 0,02 г, добова — 0,08 г;
3-4 роки — разова 0,03 г, добова — 0,12 г;
5-6 років — разова 0,04 г, добова — 0,16 г;
7-9 років — разова 0,05 г, добова — 0,2 г;
10—14 років — разова 0,05-0,075 г, добова - 0,2-0,3 г.
У разі неможливості перорального прийому препарат призначають ректально в свічках.

- Настій із листя наперстянки (Infusum foliorum Digitalis) — 0,5-1 г сировини на 180 мл води, призначають по 1 столовій ложці 3-4 рази на день. Настій для дітей готують з розрахунку 0,1-0,4 г листя на 100 мл води і дають по 1 чайній — 1 десертній ложці 3-4 рази на день. У разі неможливості перорального прийому настій призначають ректально в клізмах.

- Дигітоксин (Digitoxinum) призначають усередину у вигляді таблеток, що містять по 0,1 мг препарату. У зв'язку з високою кумулятивною здатністю дигітоксину лікування цим препаратом здійснюють з урахуванням індивідуальних особливостей кожного хворого. Разом з тим існують і загальноприйняті схеми застосування дигітоксину. Найуживаніша з них така: в 1-й день — 6-8 таблеток по 0,1 мг (4 таблетки відразу і по 1—2 таблетки через кожні 6-8 годин), у 2-й і 3-й день — по 4-5 таблеток. Після досягнення необхідного ефекту (сповільнення пульсу, збільшення сечовиділення, зменшення задишки) призначають підтримуючу дозу (1 таблетку на день або чергують: один день — 2 таблетки, другий день — 1 таблетку). Хворим з явищами диспепсії або застою у ворітній вені дигітоксин призначають у свічках (Suppositoria Digit oxini 0,00015). Вводять у пряму кишку по 1-2 свічки 1-2 рази на день протягом перших 2-5 днів з наступним зменшенням дози до 1-2 свічок на день (дозу треба добирати індивідуально!).
Найвищі дози дигітоксину для дорослих усередину: разова — 0,5 мг, добова — 1 мг.

- Гітоксин (Gitoxinum) призначають усередину, починаючи з 0,0002—0,0004 г на добу з наступним зменшенням дози до 0,0002—0,0001 г на добу. Після досягнення необхідного ефекту добирають індивідуальну підтримуючу дозу.

- Кордигіт (Cordigitum) призначають усередину по ½-1 таблетці 2-4 рази на день або по 1 свічці 1-2 рази на день. Кумулятивний ефект кордигіту значно менший, ніж у дигітоксину.

Приймати препарати наперстянки протипоказано при органічних змінах у серці, зокрема в разі переродження серцевого м'яза та вираженого атеросклерозу, а також при ендокардиті зі схильністю до емболії.

Розмістити оголошення / рослини «Наперстянка пурпурова»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Наперстянка пурпурова

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг