Довідник лікарських рослин

М’яточник чорний

оголошення з продажу чи купівлі М’яточник чорний Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓белокудренник чёрный

Ballota nigra, синонім — В. ruderalis —
багаторічна трав'яниста коротко волосиста рослина родини губоцвітих. Стебло висхідне, розгалужене, 50—120 см заввишки. Листки супротивні, коротко черешкові, прості, яйцевидні, по краю зарубчасто пилчасті, зморшкуваті. Квітки з лінійно шилоподібними приквітками, двостатеві, неправильні, в пазушних пів зонтиках, що утворюють несправжні кільця, які на кінцях стебла та гілок зближені; віночок бруднувато-рожевий, зрідка білий, волосистий, з трубочкою, не довшою за чашечку, двогубий; верхня губа довгаста, трохи шоломоподібна, дволопатева, виїмчаста, нижня — трилопатева, з великою, обернено серцеподібною лопаттю. Чашечка з 10 жилками, 7-10 мм завдовжки; зубці її ланцетні, 2—4 мм завдовжки, відтягнуто-загострені, відстовбурчені, з жорстким вістрям, у 2—2,5 рази коротші за трубочку. Плід складається з 4 однонасінних горішкоподібних часточок. Цвіте у червні — серпні.

Поширення

М'яточник чорний росте майже по всій території України на засмічених місцях, біля доріг, по ярах, на схилах.

Сировина

Для лікарських потреб використовують траву м'яточника (Herba Ballotae), яку заготовляють під час цвітіння рослини. Сушать сировину під укриттям на вільному повітрі або в приміщенні з доброю вентиляцією.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Трава м'яточника містить ефірну олію, гіркі й дубильні речовини, пектини та яблучну кислоту.

Фармакологічні властивості і використання

Показання до призначення м'яточника чорного збігаються з показаннями для шандри звичайної або меліси лікарської, але з фармацевтичною метою змішувати або заміняти одну рослину іншою не можна.

Найчастіше м'яточник використовують як седативний, спазмолітичний і тонізуючий засіб.

Настій трави або порошок вживають при станах надмірного нервового збудження, іпохондрії, безсонні, зумовленому нервовим напруженням та нав'язливими думками, при спазмах шлунку і шлункового тракту, болісних менструаціях, вазомоторних розладах.

Зовнішньо, як болетамуючий засіб, траву м'яточника використовують для ванн при ломоті в суглобах і м'язах, для припарок при ревматизмі, ішіасі тощо.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (10 г сировини настоюють 20 хвилин на склянці окропу) приймають по три чверті склянки 2-4 рази на день;

- порошок з трави приймають по 1 г з водою 2—4 рази на день.

ЗОВНІШНЬО — розпарену траву загортають у марлю і прикладають до хворих місць;

- відвар трави (100 г сировини на 2 л окропу, варити 5—10 хвилин) застосовують для лікувальної загальної ванни (температура води 36—39°С, тривалість процедури 15-20 хв., приймати 2-3 рази на тиждень до настання терапевтичного ефекту).


Розмістити оголошення / рослини «М’яточник чорний»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує М’яточник чорний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг