Довідник лікарських рослин

Марена красильна

оголошення з продажу чи купівлі Марена красильна Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


марена красильная

Rubia tinctorum —
багаторічна трав'яниста рослина родини маренових. Стебла прямостоячі або підведені, галузисті, чотиригранні, 30-120 см завдовжки, по ребрах вкриті колючими, на кінці вниз загнутими шипиками. Листки видовжено еліптичні або яйцевидно-ланцетні, загострені, по краю і зісподу по центральній жилці з колючими щетинками; нижні листки супротивні, решта — в кільцях по 4—6. Квітки двостатеві, дрібні, в пазушних і верхівкових пів зонтиках; віночок зеленаво-жовтий, зрослий з листком, з 5-лопатевим відгином. Плоди ягодоподібні, чорні. Цвіте у червні—липні.

Поширення

Марена красильна дико росте в Південній Європі, Передній Азії, на Кавказі. На Півдні України її вирощують як лікарську рослину, яка часом дичавіє.

Заготівля і зберігання

Для лікарських потреб використовують кореневище з коренями (Rhizoma et radix Rubiae). Збирають сировину пізно восени або рано навесні. Викопані кореневища з корінням добре очищають від землі, пров’ялюють на сонці і сушать, розстеливши тонким (3-5 см завтовшки) шаром на тканині в добре провітрюваному приміщенні або під укриттям на вільному повітрі й періодично перемішуючи. Штучне сушіння проводять при температурі 45—50°С. Сухої сировини виходить 25-30%. Її зберігають у сухому провітрюваному приміщенні. Строк придатності — 2 роки.
Сировина надходить на заводи для виготовлення галенових препаратів, аптеками не відпускається.

Хімічний склад

Кореневища та корені марени красильної містять оксіантрахінони і оксиметилантрахінони та їхні похідні (5-7,7 %) — руберитринову кислоту, рубіадин-глюкозид, рубіадин, луцидин, пурпурин, ксантопурпурин, псевдо пурпурин, галіозин іберицин, а також вільний алізарин. Крім того, у кореневищах і коренях є органічні кислоти (лимонна, яблучна, винна та ін.), цукри (до 15%), пектинові речовини та солі калію і кальцію.

Фармакологічні властивості і використання

Властивістю галенових препаратів марени є їхня здатність розчиняти і сприяти швидкому виведенню з організму фосфатів (підкислюючи сечу), оксалатів та уратів (сумнівно). Поряд з цим вони мають сечогінні, жовчогінні, в'яжучі і спазмолітичні властивості.

Показаннями до застосування марени є нирковокам'яна та жовчнокам'яна хвороби, запальні захворювання шлунково-кишкового тракту, жовтяниця, запор, нефропієліт, цистит, ніктурія, поліартрит і подагра.

Є дані про успішне застосування марени як додаткового засобу при лікуванні кісткового туберкульозу, рахіту й кісткового карієсу.

У вітчизняній і зарубіжній народній медицині настій кореневищ використовують при запаленні селезінки, затримці менструацій, як сечогінний і проносний засоби.

В суміші з медом кореневища вживають при жовтяниці та втраті пам'яті.

Використовують кореневища марени і в гомеопатії.

З готових аптечних препаратів використовують екстракт марени красильної сухий і комплексний препарат цистенал.

Препарати марени красильної протипоказані при гострому та хронічному гломерулонефриті, нирковокам'яній хворобі з порушенням функції нирок та при виразковій хворобі шлунку.

Передозування препаратів марени може спричинити болі й загострення хронічних запальних урологічних захворювань.

Деякі автори рекомендують приймати препарати марени через 40-60 хвилин після їди, мотивуючи це їхньою здатністю подразнювати кишечник.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО - відвар коріння (1 чайна ложка сировини на 400 мл окропу, варити 10 хв., процідити) приймають по півсклянки тричі на день;

- порошок з коріння приймають по 1-5 г тричі на день, запиваючи невеликою кількістю води;

- екстракт марени красильної сухий (Extractum Rubiae tinctorum siccum) приймають по 2-3 таблетки тричі на день при нирковокам'яній хворобі (перед прийманням таблетки розчиняють 100 мл теплої води; курс лікування — 20-30 днів, при необхідності його повторюють через 4-6 тижнів);

- цистенал (Cystenal) приймають по 3-4 краплі на цукрі за 30 хв. до їди при нирковокам'яній хворобі (при виникненні печії приймають під час їди або після їди; приступах кольок приймають одноразово 20 крапель, а хворим з частими приступами кольок призначають по 10 крапель тричі на день).


Розмістити оголошення / рослини «Марена красильна»

продам | Регіон: Первомайск(Николаевская обл.) розміщено 09.04.2020

Телефон: +380685327211 (Сергей)

Продам оптом,мелким оптом и в розницу Марену красильную.Сырье заготовлено в экологически-чистом регионе Украины.