Довідник лікарських рослин

Любка зеленоцвіта

оголошення з продажу чи купівлі Любка зеленоцвіта Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓любка зеленоцветная

Platanthera chlorantha -
Багаторічна трав'яниста рослина з довгасто-овальними бульбами родини зозулинцеві (орхідних). Стебло 30-65 см заввишки, прямостояче, гранчасте, при основі — з 1-3 перетинчастими ланцетними піхвами. Прикореневі листки еліптичні, зближені, тупі, звужені в короткий черешок; стеблові — дрібні, ланцетні, гострі. Квітки неправильні, двостатеві, зеленаво-білі, без запаху, в рідких верхівкових китицях; губа лінійна, тупа, шпорка тонка, на кінці булавоподібно потовщена, удвоє довша за зав'язь. Плід — коробочка. Цвіте у червні—липні.

Поширення

Любка зелено кольорова рідкісна рослина. Трапляється здебільшого в Гірському Криму, досить часто в Карпатах, на Розточчі-Опіллі, рідше на Поліссі і в Лісостепу, дуже рідко в Степу в соснових, листяних і мішаних лісах по чагарниках. Занесена до Червоної книги України.

Заготівля і зберігання

Заготовляти в місцях зростання категорично заборонено. З лікувальною метою використовують вирощені на плантації бульби корені, які збирають одразу після цвітіння рослини. Заготовляють лише молоді, дочірні бульби, старі бульби викидають. Зібрані бульби добре миють, на 4—5 хв. занурюють у киплячу воду, а після цього сушать на відкритому повітрі, під наметом або в сушарці при температурі 50—55°С. Одержана таким чином сировина називається «бульби салеп» (Tubera Salep). З 10 кг сирих бульб одержують 1 кг сухих. Зберігають у невологих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — 6 років.
Аптеки салеп не відпускають.

Хімічний склад

Бульби корені містять слиз (до 50%), крохмаль (до 27%), декстрин, пентозани, сахарозу тощо.

Фармакологічні властивості і використання

Салеп — добрий обволікаючий, протизапальний і загально зміцнюючий засіб. Він перешкоджає всмоктуванню шкідливих речовин з шлунково-кишкового тракту.

Як обволікаючий і протизапальний засіб салеп призначають при гострих і хронічних захворюваннях дихальних шляхів та запаленні шлунково-кишкового тракту.

Ефективним є використання салепу при бронхітах, гастроентеритах, колітах і виразковій хворобі.

Слиз салепу п'ють при отруєнні, щоб затримати всмоктування отрути. Застосовують у вигляді слизу перорально і клізмах.

Дійовим засобом вважається салеп при загальному виснаженні організму, зумовленому тривалими кровотечами, фізичною та розумовою перевтомою, туберкульозом та при імпотенції.

Порошок старих бульб вважався абортивним і протизаплідним засобом, а також засобом, що регулює місячні.

Настій трави любки вважався сечогінним, потогінним і гіпотензивним засобом.

Насіння використовували при епілепсії.

Лікарські форми і застосування


Слиз (Mucilago Salepi) — 2 г порошку салепу ошпарюють 200 мл окропу, збовтують 10-15 хв. і приймають по 1 чайній або десертній ложці 2-3 рази на день. Приготовлений слиз зберігають у холодильнику.


Розмістити оголошення / рослини «Любка зеленоцвіта»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Любка зеленоцвіта

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг