Довідник лікарських рослин

Красоля велика

оголошення з продажу чи купівлі Красоля велика Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

капуцин, настурка;
настурция большая

Tropaeolum majus —
багаторічна (в культурі — однорічна) трав'яниста рослина родини красолевих, заввишки 10-50 см. Стебла гладенькі, м'ясисті, дуже галузисті, простерті або лежачі. Листки чергові, цілісні, довгочерешкові, щитовидні, округлонерівнобокі, з 10 тупуватими жилками. Квітки неправильні, двостатеві, на довгих ніжках, одиничні, у пазухах листків; пелюстки 2,5-4 см завдовжки, передні три — при основі пластинки війчасті, оранжеві, з криваво-червоними смужками; шпорка - до 2,5 см завдовжки, трохи зігнута і поступово загострена. Плід розпадається на 3 однонасінні плодики, у яких м'ясистий зморшкуватий оплодень. Цвіте у червні — жовтні.

Поширення

Красоля велика походить з Південної Америки. По всій території України її розводять як декоративну рослину.

Заготівля і зберігання

З лікувальною метою використовують траву (Herba Tropaeoli maji) і насіння (Semen Tropaeoli maji). Траву збирають 2-3 рази за вегетацію, зрізуючи облистнені квітуючі стебла. Сушать під укриттям на вільному повітрі або в приміщеннях, які добре провітрюються, розстилаючи тонким шаром. Сухої сировини виходить 20%. Плоди збирають у міру дозрівання, досушують їх на повітрі або в сушарках при температурі до 40°С, а потім вилущують насіння.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Усі частини рослини містять глікозид глікотропеолін. При порушенні структури сировини глікотропеолін, ферментуючись, перетворюється на бензилізотіоцинатан, який є основною складовою частиною ефірної олії. Крім цього, в насінні є високоактивний, але нестійкий антибіотик; у надземній частині (траві) є алкалоїди (0,11%), дубильні речовини, слиз, аскорбінова кислота (до 500 мг%), ізокверцитрин, кемпферол, сульфат калію.

Фармакологічні властивості і використання

Красоля велика має протицинготні, діуретичні й депуративні властивості.

Дослідами й клінічними спостереженнями встановлено, що тропеолін (одна з фракцій ефірної олії красолі) проявляє інотропну дію на серце, покращує вінцеву течію крові.

У хворих з хронічною серцевою недостатністю, зумовленою атеросклерозом, приступ стейокардії знімався через 2-3 хвилини після прийому 5-10 крапель тропеоліну.

Виділена з рослини бензилгірчична олія має цитотоксичні властивості.

У народній медицині настій трави красолі вживають всередину при лікуванні цинги, анемії, бронхіту й нирковокам'яної хвороби та висипанні на шкірі.

Як загальнозміцнюючий і протицинготний засіб рекомендують свіже листя і квітки Красолі великої у вигляді салату.

Настій трави, підсолоджений медом, використовують для полоскання при дитячій хворобі пліснявці та при інших захворюваннях ротової порожнини.

Особливої уваги заслуговує здатність цієї рослини стимулювати ріст волосся.

Бутони й зелені плоди красолі маринують і вживають замість каперсів.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави Красолі великої (20 г сировини на 200 мл окропу, варять 5 хвилин, настоюють 30 хвилин) приймають по 3 столові ложки тричі на день;

- сік із свіжого листя Красолі великої приймають по 10-12 г на день при хронічному катарі бронхів;

- потовчене насіння Красолі великої з цукром (гранульоване) приймають по 1-2 г 3-5 разів на день при гострих і хронічних інфекційних запаленнях сечових шляхів, бронхіальних запаленнях і грипі;

- 2 столові ложки суміші трави красолі великої (40 г) та трави звіробою звичайного (15 г) заливають 1 склянкою окропу, кип'ятять 5 хвилин, настоюють 20 хвилин, проціджують і п'ють по третині склянки тричі на день при нирковокам'яній і жовчнокам'яній хворобах;

- салат: до порізаної кусочками вареної картоплі додають подрібнене листя красолі та кропу запашного, солять, змішують, заправляють вершками і зверху прикрашають кусочками вареного яйця (на 200 г картоплі беруть 100 г листя красолі, 10 г кропу, двоє яєць, 30 г вершків та сіль),

ЗОВНІШНЬО — сік із свіжого листя красолі або настойку (100 г свіжого листя красолі, 100 г свіжого листя кропиви жалкої та 10 г подрібненого на порошок сухого коріння перстачу гусячого змішують і добре розтирають, заливають 500 мл 90% -ного спирту, настоюють, збовтуючи, 15 днів, проціджують) використовують для втирань через день у попередньо помиту волосисту частину голови при випаданні волосся, не допускаючи попадання рідини в очі.


Розмістити оголошення / рослини «Красоля велика»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Красоля велика

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг