Довідник лікарських рослин

Іберійка гірка

оголошення з продажу чи купівлі Іберійка гірка Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


иберийка горькая

Iberis amara —
однорічна трав'яниста гола або вкрита рідкими волосками рослина родини хрестоцвітих. Стебла прямостоячі, 10—40 см заввишки, ребристі, вздовж ребер опушені з назад відхиленими волосками, вгорі майже голі. Листки чергові, довгасто-клиновидні, тупі; нижні - звужені в довгий черешок, верхні - сидячі, з стеблообгортною основою, спереду з 2—4 відхиленими тупими зубцями, зрідка майже цілокраї. Квітки двостатеві, 4-пелюсткові, зібрані в зонтиковидні волоті; пелюстки білі або блідо-фіолетові, нерівні (у крайових квіток у суцвітті зовнішні пелюстки значно довші за інші). Плід - округлий, стиснутий з боків стручок. Цвіте у червні - липні.

Поширення

Іберійка гірка дико росте в Середній і Південній Європі. На території України розводять у садах як декоративну рослину, інколи дичавіє.

Сировина

Для лікарських потреб використовують траву іберійки (заготовляють під час цвітіння рослини) і насіння.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Трава іберійки гіркої містить глюкозинолати (головним є глюкоіберин), кукурбітацин І, флавоноли (похідні кемпферолу і кверцетину); насіння - глюкоіберин (1,4%), глюкохейролін та інші глюкозинолати, кукурбітаніни (кукурбітацин Е, І, J, К).

Фармакологічні властивості і використання

Препарати з насіння іберійки виявляють чітку серцеву дію, викликаючи в значних дозах систолічну зупинку серця. В минулому настойку іберійки використовували при хворобах серця, зокрема при грудній жабі.

Глюкозинолати насіння виявляють бактеріостатичну дію, а кукурбітаніни - цитотоксичну.

Висока отруйність кукурбітанінів стримує використання їх з лікувальною метою.

У зарубіжній народній медицині насіння і траву іберійки використовують у разі необхідності стимулювати виділення шлункового соку і жовчі.

Частіше, особливо при захворюваннях печінки і жовчного міхура, спиртові витяжки іберійки застосовують у поєднанні з іншими лікарськими рослинами (дудник лісовий, кмин звичайний, меліса лікарська, м'ята перцева, ромашка лікарська, солодка гола, чистотіл звичайний).

Рослина містить сильнодіючі речовини і потребує обережності при її застосуванні.

Розмістити оголошення / рослини «Іберійка гірка»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Іберійка гірка

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг