Довідник лікарських рослин

Холодок лікарський

оголошення з продажу чи купівлі Холодок лікарський Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

спаржа;
спаржа лекарственная

Asparagus olficinalis —
дводомна багаторічна трав'яниста рослина родини аспарагусових. Стебло циліндричне, голе, гладеньке, пряме або вгорі нерідко поникле, 30-125(150) см заввишки, з багатьма косо догори спрямованими гілками. Листки спіральні, лускаті, при основі з короткою шпоркою, з голчастими або шилоподібними (1-3 см завдовжки), так званими кладодіями, зібраними пучками по 3-6 у пазухах. Квітки одностатеві, різного розміру (жіночі удвоє менші за чоловічі), розміщені поодинці або по дві в пазухах листків на довгих (5-12 см) звислих квітконіжках, які посередині або вище мають зчленування; оцвітина проста, правильна, білувата чи жовтаво-зелена, зі зрослими пелюстками, дзвоникувато-лійкувата, глибоко шести роздільна. Плід — куляста, цегляного кольору ягода. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Холодок лікарський росте по всій території України на заплавних луках, трав'янистих місцях, серед чагарників, у світлих лісах, інколи на полях та на межах.

Заготівля і зберігання

З лікувальною метою використовують кореневища з коренями (Radix et rhizoma Asparagi), траву (Herba Asparagi), плоди (Fructus Asparagi) і молоді м'ясисті, ще не позеленілі паростки стебел.
Паростки зрізають напровесні, поки вони ще не повилазили з грунту (в цей час вони ще білі, м'які і ніжні) і використовують свіжими для приготування різноманітних страв.
Траву збирають під час цвітіння рослини, зрізуючи молоді зелені розгалуження, і сушать у затінку, розстилаючи тонким шаром на тканині чи папері. Сухої трави виходить 25%.
Кореневища з коренями заготовляють восени: їх викопують, обтрушують від землі, миють, ріжуть на куски і сушать під укриттям на вільному повітрі, а при несприятливих погодних умовах — у теплому приміщенні або в сушарці при температурі до 45°С.
Плоди збирають у зрілому стані.
Кореневища і корені холодку офіційні у Венесуелі, Мексиці, Португалії та Франції.
Есенцію з свіжих пагонів холодку використовують у гомеопатії.

Хімічний склад

Кореневища та корені холодку містять аспарагін; стероїдні сапоніни, кумарин, вуглеводи (до 3,1%), ефірну олію (сліди), каротиноїди (фізамін, капсантин) і сірковмісну кислоту. Трава містить глікозит коніферин, сапоніни, хелідонову і янтарну кислоти, тирозин і аспарагін. У паростках є аспарагін, каротиноїди, нікотинова (1 мг %) і аскорбінова (до 20 мг %) кислоти, тіамін та рибофлавін. Зрілі плоди містять цукри (до 36%), капсантин, фізамін, алкалоїди (сліди), яблучну й лимонну органічні кислоти.

Фармакологічні властивості і використання

Експериментальними дослідженнями встановлено, що при внутрішньовенному введенні аспарагіну і екстракту холодку розширюються периферичні судини, знижується артеріальний тиск, збільшується амплітуда і сповільнюється ритм серцевих скорочень, підвищується сечовиділення, покращується функція печінки.

Найкращі результати спостерігаються при застосуванні холодку як сечогінного засобу.

Відвар кореневищ з коренями дають усередину при пієлонефриті, циститі, сечокам'яній хворобі, аденомі простати, цирозі печінки, серцево-судинних захворюваннях, що супроводяться набряками нижніх кінцівок і асцитом, подагрі, ревматизмі й діабеті, як «кровоочисний» засіб при вуграх, висипах, золотусі та екземах, як засіб, що збільшує виділення молока у матерів, які годують груддю, та як заспокійливий засіб при тахікардії й епілепсії.

Замість відвару кореневищ з коренями можна вживати відвар трави холодку, але особливо доречно (за даними Н. Г. Ковальової) відвар трави прописувати при неврозах серця і захворюваннях нирок.

Зовнішньо, у вигляді примочок, відвар кореневищ з коренями використовують для лікування гноячкових захворювань шкіри.

Настій плодів холодку вживають при імпотенції й геморої.

Лікувальне значення (гіпотензивне, заспокійливе і сечогінне) мають і страви приготовані з молодих паростків стебел.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — відвар кореневищ з коренями (1 столову ложку сировини заливають 500 мл окропу, доводять до кипіння, кип'ятять 10 хв.) пити по півсклянки 4 рази на день до їди;

- відвар трави (2 столових ложки сировини заливають 500 мл окропу, доводять до кипіння, кип'ятять 5 хв.) пити по півсклянки 4 рази на день до їди;

- настій плодів (5 ягід холодку заливають 200 мл окропу, настоюють у термосі 6-8 годин) пити по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.

ЗОВНІШНЬО — примочки з відвару кореневищ з коренями (готують, як у попередньому прописі).


Розмістити оголошення / рослини «Холодок лікарський»

куплю | Регіон: Новоархангельськ розміщено 06.02.2024

Телефон: 0983434239 (Юрій)

Хочу купити коріння аспарагуса, або холодок заячий по народній назві.

Які хвороби лікує Холодок лікарський

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг