Довідник лікарських рослин

Горицвіт весняний

оголошення з продажу чи купівлі Горицвіт весняний Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

жовтоцвіт весняний, заячий мак, купавник, польовий кріп, стародубка, чорногірка;
горицвет весенний

Adonis vernalis —
багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Стебла численні, голі або злегка опушені, прості або розгалужені, 5—20 см заввишки. Низові ластки бурі, лусковидні; серединні — сидячі, тричіперисторозсічені, з вузьколінійннми частками. Квітки великі (4—5,5 см у діаметрі), правильні, одиничні, на верхівках стебел і гілок; пелюстки яскраво-жовті, видовжені ояйцєвидні, в кількості 12—20. Плід — сім'янка. Цвіте у квітні — травні.

Поширення

Трапляється в Україні в лісостепових і степових районах, у Криму (на яйлах}, зрідка — на півдні Полісся в степах, на схилах.

Заготівля і зберігання

З лікувальною метою використовують траву Горицвіту весняного (Herba Adonidis vernalis), яку заготовляють від початку цвітіння рослини і до осипання плодів, тобто з травня до початку липня. Найкращою є сировина, зібрана під час цвітіння рослини. Рослину зрізують на висоті 5—10 см від землі, вилучають побурілі частини і сушать у сушарках при температурі 40—50°С, в добру погоду — на відкритому повітрі, під наметом або на горищі. Сухої сировини виходить 19—20%. Строк придатності — до 1 року. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад

Трава містить серцеві глікозиди, головними з яких є адонітоксин, цимарин, К-строфантин-р, ацетиладонітоксин, адонітоксол та вернадигш. Крім того, трава містить геніни (Р-строфантидин, строфадогенін, ацетил-строфадогенін та інші), флавоноїди Іадоніверніт, вітексин, гомоадоніверніт, фітостерин, спирт адоніт тощо).

Фармакологічні властивості і використання

За характером дії препарати Горицвіту весняного належать до групи серцевих глікозидів і посідають проміжне місце між строфантом і наперстянкою. Горицвіт весняний має кардіотонічну дію, уповільнює ритм серця, подовжує діастолу, посилює систолу, збільшує ударний об'єм крові, помірно гальмує внутрішню серцеву провідність. Дія Горицвіту весняного настає скоріше, але вона коротша і слабша за дію дигіталісу. Препарати Горицвіту весняного показані при серцевій недостатності, яка супроводиться порушенням провідності, бо дигіталіс у таких випадках може спричинити явища серцевого блоку.

Препарати Горицвіту весняного, порівняно з іншими глікозидами, мають дужче виявлену седативну й діуретичну дію. Остання пов'язана зі вмістом у рослині цимарину, який має високу біологічну активність. Характер дії цимарину близький до строфантину, але він має дужче виражені кумулятивні властивості. Порівняно з наперстянкою кумулятивні властивості глікозидів Горицвіту весняного значно менші.

Горицвіт весняний застосовується при функціональних неврозах серця, вегетодистонії, інфекційних захворюваннях, що проходять з ослабленням серцевої діяльності, при нервово-психічних хворобах, ниркових захворюваннях з явищами недостатності серцево-судинної системи та при гострих приступах глаукоми.

Горицвіт весняний — давній народний засіб лікування серцевих і ниркових захворювань. Його використовували при набряках серцевого походження, як заспокійливий засіб при судомі, кашлі, особливо при коклюші, як болетамувальний засіб — при ревматичних болях у суглобах і м'язах.

Горицвіт весняний застосовували й при емфіземі, запаленні й туберкульозі легень, при лихоманці, водянці, жовтусі, тифі, грипі й скарлатині, а у вигляді присипок — при пораненнях.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (4—10 г трави на 200 мл окропу) приймають 3—5 разів на день по 1 столовій ложці дорослим і по половині—одній чайній або десертній ложці — дітям;

- екстракт горицвіту сухий (Extractum Adonidis vernalis) для приготування настою (4,0:200,0—6,0:200,0) і таблеток;

- адонізид (Adonisidum) приймають 2—3 рази на день по 20—40 крапель дорослим, а дітям по стільки крапель, скільки їм років;

- адонізид сухий (Adonisidum siccum) призначають дорослим по 1 таблетці 2—4 рази на день;

- одну столову ложку суміші трави Горицвіту весняного (10 г), кореневища валеріани лікарсько) (20 г), трави собачої кропиви гіятилопатевої (30 г) і листя меліси лікарської (40 г) настоюють 10 хв на склянці окропу і п'ють по чверті склянки вранці і ввечері при неврозах серця;

- одну столову ложку суміші трави Горицвіту весняного (40 г), листя мучниці звичайної (50 г), бруньок берези пухнастої (30 г) і трави хвоща польового (20 г) заливають 1 склянкою окропу, парять у духовці 2 години, кип'ятять на малому вогні 5—10 хв і п'ють щодня по 1 столовій ложці при набряках ниркового походження, дотримуючись безсольової дієти, постільного режиму і приймаючи через день теплі ванни.

Горицвіт весняний входить до складу кардіовалену і мікстури Бехтерева.

Препарати НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ призначати хворим на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастрит і ентероколіт. При вживанні їх можуть виникнути диспепсичні явища. Зважаючи на те, що Горицвіт весняний — сильнодіючий засіб, вживати його треба під контролем лікаря.


Розмістити оголошення / рослини «Горицвіт весняний»

продам | Регіон: Чернигов розміщено 17.04.2020

Телефон: 38 (063) 047 05 11 (Алексей)

Адонис (Горицвет весенний, Adonis vernalis) цвет с травой 50 грамм за 27 гривен

Які хвороби лікує Горицвіт весняний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг