Довідник лікарських рослин

Ефедра середня

оголошення з продажу чи купівлі Ефедра середня Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


ефедра пустельна;
эфедра промежуточная

Ephedra intermedia —
дуже розгалужена дводомна кущова рослина родини ефедрових, заввишки до 1 м. Однорічні гілочки сизо-зелені, прямі, гладенькі або шорсткі, поздовжньо борозенчасті, членисті, з меживузлями від 2 до 6 см; нижні гілочки розміщені кільцем, верхні — супротивні. Листки супротивні, редуковані у вигляді лусок, трикутні. Квітка дрібні, одностатеві, зібрані колосками; чоловічі колоски — в кулевидних суцвіття. Плід — двонасінна червона м'ясиста куляста шишкоягода. Цвіте у травні — червні.

Поширення

Ефедра середня трапляється на рівнинах, у нижньому поясі гір Середньої Азії та Сибіру.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують зелені незадерев’янілі пагони рослини (Herba Ephedrae). Заготовляти сировину починають у квітні й закінчують пізно восени, припиняючи її лише на період росту нових гілочок (приблизно з середини травня і до кінця червня). Сушать сировину прямо на полі, складаючи стіжками завширшки і м, заввишки 1—1,5 м довільної довжини. Сухої сировини виходить 50—60%. Строк придатності — 1 рік. Трава ефедри є сировиною для промислового виробництва алкалоїду ефедрину.
Аптеками не відпускається.

Хімічний склад

Тонкі зелені пагони ефедри середньої містять алкалоїди (0,5—2,2%), дубильні (до 8%) і барвні речовини та флавоноїди. Серед алкалоїдів є псевдоефедрин (70—75%), ефедрин та інші речовини.

Фармакологічні властивості і використання

Терапевтична активність рослини зумовлена наявністю в ній алкалоїду ефедрину, який належить до симпатоміметичних засобів; він спричинює звуження судин, підвищення артеріального тиску, сприяє розширенню бронхів, гальмує перистальтику кишок, трохи збільшує вміст цукру в крові.

Крім того, ефедрин стимулює центральну нервову систему, збуджує дихальний центр.

Порівняно з адреналіном ефедрин діє слабше, але довше.

Застосування ефедрину показане при зниженому артеріальному тиску, колапсі, бронхіальній астмі, коклюші, сінній гарячці, кропив'янці, морській хворобі, при отруєнні наркотиками і снотворними речовинами.

Його використовують і коли необхідно розширювати зіниці та звужувати судини в офтальмологічній та оториноларингологічній практиці.

Ефедрин входить до складу комплексного протиастматичного засобу теофедрину.

Ефедрин має здатність (особливо при передозуванні) спричинювати ряд небажаних токсичних явищ, а саме: нудоту; блювання, запаморочення, серцебиття, артеріальну гіпертензію, нервове збудження, безсоння, тремтіння кінцівок, анурію, гіпергідроз та висипи на шкірі.

Лікарські форми і застосування


Внутрішньо — ефедрину гідрохлорид (Ephedrini hydrochloridum) призначають по 1 таблетці 2—3 рази на день до їди, а для купірування приступу бронхіальної астми вводять підшкірно по 0,5—1 мл 0,5%-ного розчину.

Протипоказано застосовувати ефедрин при гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, інфаркті міокарда, кардіосклерозі, гіпертиреозі та цукровому діабеті.


Розмістити оголошення / рослини «Ефедра середня»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!