Довідник лікарських рослин

Чистець болотяний

оголошення з продажу чи купівлі Чистець болотяний Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


чистец болотный

Stachys palustris —
багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Має довгі підземні пагони з білуватими бульбоподібними здутими вкороченими меживузлями. Стебла від основи підведені, чотиригранні, 30-150 см заввишки, прості або трохи розгалужені, вкриті здебільшого негустими, короткими та довгими волосками. Стеблові листки супротивні, видовжено ланцетні, з коротким черешком або майже сидячі, при основі округлі або невиразно серцеподібні, з країв пильчасті або рубчасто-пильчасті, на верхівці загострені, з обох боків бархатисто опушені м'якими волосками, іноді зверху майже голі, а зісподу розсіяно опушені по жилках, покривні листки суцвіття, а також часто і верхні стеблові сидячі, верхні покривні листки вкорочені, яйцеподібно ланцетні, майже з цілими краями. Квітки двостатеві, неправильні, утворюють 4-10-квіткові несправжні кільця, розсунуті в нижній частині та зближені у верхній частині загального колосоподібного суцвіття; чашечка трубчасто-дзвоникоподібна, опушена довгими відлиглими волосками, нерідко з домішкою коротеньких залоз, з майже однаковими трикутно-ланцетними, закінченими коротеньким голим вістрям зубцями, не коротшими за її трубочку; віночок червоно-фіолетовий, зовні коротко волосистий з домішкою залоз-волосків, двогубий, з суцільною, трохи опуклою верхньою губою і трилопатевою спідньою, середня лопать якої округло-трикутна і вкрита темними плямочками. Плід складається з чотирьох однонасінних горішкоподібних часток. Цвіте з червня до серпня.

Поширення

Чистець болотяний росте по всій Україні на луках і болотах, по берегах водойм і як бур'ян у посівах, на парових полях і городах, особливо по вологих місцях.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують траву чистцю (Herba Stachydis palustris), яку заготовляють в період цвітіння рослини. Зібрану сировину сушать, розстеливши тонким шаром на папері чи тканині під укриттям на вільному повітрі або в приміщенні, що добре провітрюється. Готову сировину зберігають у добре закритих банках або бляшанках.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Трава чистцю містить бетаїнові сполуки, дубильні речовини, ефірну олію, органічні кислоти, вітамін С (132 мг %) та ін.

Фармакологічні властивості і використання

Галенові препарати чистцю знижують артеріальний тиск, заспокійливо діють на центральну нервову систему, регулюють менструації, посилюють скорочення матки, підвищують секрецію жовчі, діють як протизапальний засіб.

У народній медицині настойку, рідше настій трави чистцю дають усередину при гіпертонічній хворобі, серцево-судинній недостатності, церебральних інсультах, істеричних припадках, епілепсії, порушенні менструацій та маткових кровотечах різної етіології.

Зовнішньо настій трави чистцю використовують для полоскань при ангіні, обмивань і компресів при ранах, виразках і шкірних хворобах.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настойку (3 чайні ложки сировини на 200 мл горілки, настояти 7 днів, процідити) приймати по 15-20 крапель на прийом;

- настій (1 чайна ложка сировини на 400 мл окропу настояти до охолодження в закритій посудині, процідити) приймати по 1 столовій ложці тричі на день.


Чистець болотяний вважається отруйною рослиною. Зважаючи на це, користуватися ним треба обережно, не перевищуючи допустимих доз.


Розмістити оголошення / рослини «Чистець болотяний»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Чистець болотяний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг