Довідник лікарських рослин

Чебрець звичайний

оголошення з продажу чи купівлі Чебрець звичайний Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


тимьян обыкновенный

Thymus vulgaris —
невеликий (до 50 см заввишки) пів кущик родини губоцвітих. Стебло прямостояче або підведене, дуже гіллясте, в нижній частині здерев'яніле; гілки трав'янисті, тонкі, чотиригранні, сірувато опушені. Листки дрібні (5-10 см завдовжки), супротивні, коротко черешкові, видовжено-ланцетоподібні, сіруваті, густо опушені, з цілими краями, з крапчастими залозками і загорнутими донизу краями, дуже запашні. Квітки дрібні, неправильні, в пазушних пів зонтиках, що утворюють несправжні кільця, зібрані у рихлі китицеподібні суцвіття; віночок двогубий, лілувато-рожевий, рідше білий. Плід складається з чотирьох однонасінних горішкоподібних часток. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Батьківщина чебрецю звичайного з західні райони Середземноморського узбережжя. На півдні України його культивують як ефіроолійну рослину.

Заготівля і зберігання

Для медичних потреб використовують свіжу (для добування ефірної олії — Oleum Thymi) або сушену траву чебрецю (Herba Thymi vulgaris). Заготівлю проводять у два строки: перший укіс — в період масового цвітіння рослини, другий — за півтора-два місяці до кінця вегетації. Скошену траву сушать, обмолочують, а потім на решеті відділяють квітки і листя від стебел, які відкидають. Готову сировину зберігають у сухому, добре провітрюваному приміщенні. Строк придатності — 3 роки.

Хімічний склад

Трава чебрецю звичайного містить ефірну олію (0,8-1,2%), флавоноїди (лютеолін, лютеолін-7-глюкозид, лютеолін-7-диглюкозид), тритерпенові (урсолова, олеанолова, тимунова), оксикоричні і інші кислоти. До складу ефірної олії входять тимол (до 42%), карвакрол, цимол, пінен, борнеол, каріофілен, ліналоол й інші терпеноїди.

Фармакологічні властивості і використання

У науковій медицині використовують тимол і пертусин.

Зовнішньо тимол застосовують для дезинфекції ротової порожнини, зіву й носоглотки, лікування грибкових уражень шкіри, у стоматологічній практиці.

Всередину його призначають як антисептичний засіб при поносах і метеоризмі для зменшення бродіння в кишечнику і як глистогінний засіб при анкілостомідозі, трихоцефальозі та некаторозі.

Пертусин застосовують як відхаркувальний засіб при бронхітах і коклюші.

Галенові препарати чебрецю звичайного використовують при тих же захворюваннях, що й препарати чебрецю повзучого.

Лікарські форми і застосування


1. Пертусин (Pertussinum) приймають по 1 столовій ложці (дітям — від половини чайної до 1 десертної ложки) тричі на день.

2. Тимол (Thymolum) застосовують для дезинфекції ротової порожнини, зіву й носоглотки (полоскання 0,05-0,1%-ним розчином), лікування епідермофітії і актиномікозу (в останньому випадку здебільшого застосовують 10%-ний масляний розчин тимолу, яким заповнюють широко розкриту порожнину абсцесів), знеболювання дентину (у складі рідини Гартмана), поносах і метеоризмі (приймають всередину по 0,1 г 2-3 рази на день) і як глистогінний засіб.
При анкілостомідозі за 1-2 дні до лікування, під час лікування і протягом 1-2 днів після лікування призначають напіврідкі страви без жирів і алкоголю. Напередодні лікування дають сольове проносне.
Зранку в день лікування натщесерце дають тимол в капсулах або в порошку з цукром в таких добових дозах: дітям віком 2-5 років 0,2-0,5 г, віком 6-8 років 0,6-0,8 г, віком 9-10 років 1-1,2 г, віком 11-15 років 1,2-2 г, віком 16-20 років 2,5-3 г, віком 21-50 4 г, старішим 50 років 3 г.
Дітям віком до 2 років тимол не призначають.
Добові дози ділять на 4 частини і дають одну за другою з перервами 15-20 хв. Через півтори години дають сольове проносне. Лікування проводять 3 дні підряд. Повторення курсу лікування дозволяється через 2-3 тижні. Курс лікування трихоцефальозу складається з 5-6 денних циклів.
Добова доза тимолу для дорослого 0,75-1 г. Всю дозу приймають зранку натщесерце.
На шостий день увечері призначають сольове проносне (рицинова олія протипоказана).
Після 6 днів приймання роблять перерву на 6 днів.
Дітям препарат призначають з розрахунку 0,05 г на кожен рік життя на прийом (по наведеній схемі).
Найвищі дози тимолу дорослим при вживанні всередину: разова 1 г, добова 4 г.

Тимол протипоказаний при декомпенсації серцевої діяльності, хворобах печінки та нирок, виразкових захворюваннях шлунку та кишечнику, вагітності .

Тимол використовують також як консервант для деяких фармацевтичних препаратів.


Розмістити оголошення / рослини «Чебрець звичайний»

продам | Регіон: Шумськ (Тернопільська обл.) розміщено 15.04.2020

Телефон: +38(096)590-33-08 (Микола)

Продаю суху траву чебрецю, упаковками по 50 гр. Збір - червень 2019 року. Ціна - 20 грн. за упаковку 50 гр. Зібрано на екологічно чистій місцевості Шумщини. Доставка Новою Поштою. Відправлення наложеним платежем і по передоплаті.

Які хвороби лікує Чебрець звичайний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг